Reklama

7. 5. 2019  |  Odpady  |  Autor: Hana Tomášková

Zamyšlení: Boj o skládkování nekončí

Odpadová legislativa, to je ožehavé téma, které v poslední době hýbe Českou republikou. Návrhy nových zákonů jsou v meziresortním řízení, ale boj o skládkování nekončí.

Kdo je opravdu připravený na konec skládkování v roce 2024? Naplníme cíle dané Evropskou unií i vlastní očekávání čistšího životního prostředí?

Dokáží obce správně uchopit nabízená legislativní řešení, aby je rostoucí skládkovací poplatek nepoložil?

Pravdou je, že jsme otázky správného nakládání s odpady začali řešit po hodině dvanácté. Skládky se plní využitelným odpadem, často nám hoří a mnoho starostů zavírá oči. Je jednodušší předat starosti s odpadem firmě a dívat se už jen na vyvezené popelnice.

Jakou cenu za to platíme? Obávám se, že se nedá vyčíslit. Nejde totiž jen o finance.

Někdy je potřeba dělat nepopulární opatření. Všichni víme, že stávající situace je neudržitelná. Možná i proto je udržitelnost v poslední době stále častěji skloňovaným pojmem. Změny jsou nutné.

Zpočátku s sebou přinesou více práce. Vedení obcí bude muset dohlížet na odpadové hospodářství, hledat nové přístupy a kontrolní mechanismy. Změní se zajeté procesy. Odpad přestane být obtěžující položkou, které je pouze nutné se zbavit. Stane se z něj obchodovatelná komodita, dále využitelný zdroj.

Naplňování cílů v souladu s evropskou legislativou a vyrovnávání se s avizovaným navýšením skládkovacího poplatku, to jsou náročné disciplíny. Tohle rozhodně není běh na krátkou trať a bez překážek. Navíc trasa není zatím jasně daná. Kdo nepodceňuje přípravu a proběhne nakonec cílovou páskou? A kdo to vzdá?

 

Foto: ilustrační/ Pixabay

© Ekologie v praxi, z.s. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI