Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zamyšlení: Boj o skládkování nekončí

| autor: Hana Tomášková0

Zamyšlení: Boj o skládkování nekončí

Kdo je opravdu připravený na konec skládkování v roce 2024? Naplníme cíle dané Evropskou unií i vlastní očekávání čistšího životního prostředí?

Dokáží obce správně uchopit nabízená legislativní řešení, aby je rostoucí skládkovací poplatek nepoložil?

Pravdou je, že jsme otázky správného nakládání s odpady začali řešit po hodině dvanácté. Skládky se plní využitelným odpadem, často nám hoří a mnoho starostů zavírá oči. Je jednodušší předat starosti s odpadem firmě a dívat se už jen na vyvezené popelnice.

Jakou cenu za to platíme? Obávám se, že se nedá vyčíslit. Nejde totiž jen o finance.

Někdy je potřeba dělat nepopulární opatření. Všichni víme, že stávající situace je neudržitelná. Možná i proto je udržitelnost v poslední době stále častěji skloňovaným pojmem. Změny jsou nutné.

Zpočátku s sebou přinesou více práce. Vedení obcí bude muset dohlížet na odpadové hospodářství, hledat nové přístupy a kontrolní mechanismy. Změní se zajeté procesy. Odpad přestane být obtěžující položkou, které je pouze nutné se zbavit. Stane se z něj obchodovatelná komodita, dále využitelný zdroj.

Naplňování cílů v souladu s evropskou legislativou a vyrovnávání se s avizovaným navýšením skládkovacího poplatku, to jsou náročné disciplíny. Tohle rozhodně není běh na krátkou trať a bez překážek. Navíc trasa není zatím jasně daná. Kdo nepodceňuje přípravu a proběhne nakonec cílovou páskou? A kdo to vzdá?

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert