Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zamyšlení: Boj o skládkování nekončí

| autor: Hana Tomášková0

Zamyšlení: Boj o skládkování nekončí

Kdo je opravdu připravený na konec skládkování v roce 2024? Naplníme cíle dané Evropskou unií i vlastní očekávání čistšího životního prostředí?

Dokáží obce správně uchopit nabízená legislativní řešení, aby je rostoucí skládkovací poplatek nepoložil?

Pravdou je, že jsme otázky správného nakládání s odpady začali řešit po hodině dvanácté. Skládky se plní využitelným odpadem, často nám hoří a mnoho starostů zavírá oči. Je jednodušší předat starosti s odpadem firmě a dívat se už jen na vyvezené popelnice.

Jakou cenu za to platíme? Obávám se, že se nedá vyčíslit. Nejde totiž jen o finance.

Někdy je potřeba dělat nepopulární opatření. Všichni víme, že stávající situace je neudržitelná. Možná i proto je udržitelnost v poslední době stále častěji skloňovaným pojmem. Změny jsou nutné.

Zpočátku s sebou přinesou více práce. Vedení obcí bude muset dohlížet na odpadové hospodářství, hledat nové přístupy a kontrolní mechanismy. Změní se zajeté procesy. Odpad přestane být obtěžující položkou, které je pouze nutné se zbavit. Stane se z něj obchodovatelná komodita, dále využitelný zdroj.

Naplňování cílů v souladu s evropskou legislativou a vyrovnávání se s avizovaným navýšením skládkovacího poplatku, to jsou náročné disciplíny. Tohle rozhodně není běh na krátkou trať a bez překážek. Navíc trasa není zatím jasně daná. Kdo nepodceňuje přípravu a proběhne nakonec cílovou páskou? A kdo to vzdá?

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM