Za nesprávný provoz bioplynové stanice uložili inspektoři ČIŽP pokutu 120 tisíc korun

| zdroj: ČIŽP0

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích za to družstvu uložili pokutu 120 tisíc korun.
„Kontrolu zařízení jsme provedli v prosinci 2019. U zdroje „výroba bioplynu“ nesplnilo družstvo podmínky provozu, když ČIŽP a Krajskému úřadu Jihočeského kraje neoznámilo do 24 hodin odstávku stanice při poruše na oběhovém kole a u zdroje ,,kogenerační jednotka‘‘ ani změnu motoru a navýšení výkonu. U tohoto zdroje navíc ohlašovalo nesprávné údaje do souhrnné provozní evidence prostřednictvím integrovaného systému ohlašovacích povinností (ISPOP) za roky 2016, 2017 a 2018,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.
Bioplynová stanice slouží ke zhodnocení a likvidaci zemědělských bioodpadů a biomasy jakou jsou hovězí hnůj, kukuřičná siláž, travní siláž, recyklace digestátu a močůvka anaerobní fermentací. Vznikající bioplyn je jímán do plynojemu a využit v kogenerační jednotce pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. Celková doba procesu je při dodržení optimálních podmínek 102 dní. V případě vážné poruchy kogenerační jednotky (havárie) nebo zdůvodněné nadprodukci bioplynu je bioplyn spalován na hořáku zbytkového plynu (fléře).
Přestupek spáchaný provozem zdroje v rozporu s povolením považují inspektoři ČIŽP za závažný. Nedodržením závazných podmínek provozu zdroje totiž může dojít k poškození životního prostředí.
Výrobně obchodní družstvo Kadov se proti rozhodnutí ČIŽP neodvolalo a pokuta 120 tisíc korun nabyla 21. března 2020 právní moci.

Foto: zdroj ČIŽP