Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

World Habitat Day: Využití chytrých technologií v proměně odpadu v bohatství

| zdroj: MMR ČR0

World Habitat Day: Využití chytrých technologií v proměně odpadu v bohatství

World Habitat Day

Světový den Habitat – „World Habitat Day“ se pod záštitou OSN slaví každé první pondělí v říjnu již od roku 1985. Letos tento den připadá na 7. října. Jeho smyslem je připomínat stav měst, odpovědnost za jejich rozvoj a význam odpovídajícího bydlení pro kvalitu života. Letošní ročník je věnován tématu využití inovativních technologií v oblasti udržitelného odpadového hospodářství s cílem proměnit “odpad v bohatství”.

„Zejména rozvojové země se často potýkají s nedostatky v systémech odpadového hospodářství, což vede ke znečišťování ovzduší, vod i půdy a tím i k ohrožení veřejného zdraví, ekosystémů a biodiverzity. Právě moderní technologie, jako například automatizace, robotika, biotechnologie či umělá inteligence, mohou významně přispět k řešení řady problémů, a to nejen ve městech,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Proměna odpadu v bohatství
Letošní ročník navazuje na loňský, který byl zaměřen na problematiku komunálního odpadu, a je věnován tématu využití inovativních technologií v oblasti udržitelného odpadového hospodářství s cílem proměnit “odpad v bohatství”. Na celosvětové úrovni jsou tyto cíle koordinovány Programem OSN pro lidská sídla (UN-Habitat); v České republice je věcným gestorem programu Ministerstvo pro místní rozvoj.

Program OSN pro lidská sídla 

Program OSN pro lidská sídla (UN-Habitat) je jedním z tematicky orientovaných programů OSN a je zaměřen na zlepšování života ve městech, včetně bydlení. Existuje od roku 1976, přičemž každých 20 let se koná světový summit na téma bydlení a udržitelného rozvoje měst “Habitat“. Poslední se konal pod názvem „Habitat III“ v říjnu 2016 v ekvádorském Quitu a jeho výstupem byl dokument „Nová agenda pro města”, přijatý všemi 193 členskými státy OSN. Česká republika je dlouhodobě aktivně zapojena do mezinárodní spolupráce v této oblasti, podílí se na koordinaci společných pozic i na hodnocení plnění vizí a cílů obsažených ve schválených dokumentech. 

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy