Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výzva pro kraje k podání projektů „Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti“

| zdroj: Kraj Vysočina, MŽP ČR0

komin14.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

25. února 2022 vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí výzvu pro krajské úřady k podávání žádostí o podporu v rámci Cíle politiky 2, Priority 1, Specifického cíle 1.2, Opatření 1.2.3. Projekt bude financován z Operačního programu Životní prostředí 2021 – 2027 a v rámci tohoto projektu bude podporována výměna kotlů na tuhá paliva pro nízkopříjmové domácnosti.

Jakých kotlů se podpora týká?

Dále bude možné provozovat pouze kotel splňující 3. emisí třídu a vyšší. Informace o emisní třídě najdete na výrobním štítku nebo v dokumentaci ke kotli.

Z evropských fondů je na kotlíkové dotace vyhrazeno přes 5 miliard korun. Předpokládá se, že v rámci této částky může proběhnout výměna zhruba padesáti tisíc kotlů. Konkrétně se jedná o náhradu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za tepelné čerpadlo, kotel na biomasu anebo plynový kondenzační kotel. O podporu lze přitom požádat i v případě již uskutečněné výměny zastaralého zařízení. Základní podmínkou je to, že k výměně došlo po 1. lednu 2021.

Oprávněný žadatel

Dle nastavení pravidel Ministerstvem životního prostředí, kterými bude kraj vázán, způsobilým žadatelem o dotaci bude vlastník rodinného domu, bytové jednotky v bytovém domě, nebo trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci, který zároveň v této nemovitosti trvale bydlí. Pokud zde nemá trvalý pobyt, pak v čestném prohlášení uvede, že má v nemovitosti bydliště.

Kdo spadá do nízkopříjmové domácnosti

Pro splnění podmínky „nízkopříjmovosti“ bude muset žadatel prokázat, že průměrný čistý příjem každého člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 Kč. Povinnost prokazovat příjmy se nebude vztahovat na následující žadatele:

1.       Žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně,

2.       Žadatel je nezletilý nebo student denního studia do 26 let. V případě spoluvlastnictví rodinného domu, trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci nebo bytové jednotky v bytovém domě jsou i ostatní spoluvlastníci nezletilí nebo studenti denního studia do 26 let,

3.       Žadatel v období od 1. 1. 2020 do doby podání žádosti o podporu pobíral dávky v hmotné nouzi a/nebo příspěvek na bydlení (není nutné, aby dávky nebo příspěvek pobíral po celou dobu).

Pro účely zjištění výše průměrného příjmu člena domácnosti se příjmy nezletilých dětí a studentů denního studia do 26 let uvažují ve výši 0 Kč.

Splnění kritéria nízkopříjmové domácnosti bude posuzováno k datu podání žádosti.

Kraje musí provést průzkum zájemců

„Kraj je povinen v rámci žádosti o dotaci provést průzkum, ve kterém získá údaje o potenciálních žadatelích a to jméno potenciálního zájemce o dotaci, rok narození, místo realizace projektu, adresa rodinného domu, telefon, mail, nový zdroj  tepla. Průzkum bude spuštěn na webu kraje v nejbližších dnech. O spuštění průzkumu budou obyvatelé kraje informováni,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj a územní plánování Kraje Vysočina.

Více se o kotlíkových dotacích dozvíte na www.kotlikydotace.cz

Výzva pro kraje

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva
Bert
SRVO