Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vyšla publikace mapující čtvrtstoletí EPC v Česku

| zdroj: Svaz moderní energetiky0

Vyšla publikace mapující čtvrtstoletí EPC v Česku
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

K této příležitosti připravila Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) publikaci nazvanou 25 let energetických služeb se zárukou úspor. Obsahuje pohled do historie formou rozhovorů se šesti klíčovými aktéry, stručnou informaci o základních principech metody EPC a také přehled nejzajímavějších projektů.

Jak se realizovaly energeticky úsporné projekty v dobách, kdy cena elektřiny byla desetkrát nižší než dnes a snižování energetické náročnosti budov nebylo aktuální téma? Odkud k nám vlastně metoda EPC přišla?  V čem je její kouzlo? Jaká je současnost a budoucnost snižování energetické náročnosti budov u nás?

To jsou klíčová témata rozhovorů s Ivo Slavotínkem, předsedou APES, Vladimírem Sochorem, ředitelem odboru energetické účinnosti a úspor na MPO, Jaroslavem Marouškem, ředitelem společnosti SEVEn, a Jiřím Kalenským, ředitelem jilemnické nemocnice, kde byl realizován první EPC projekt v ČR. 

O financování EPC projektů mluví Richard Čada, manažer pro exportní a obchodní financování ČSOB. Dva rozhovory jsou věnovány přípravě a realizaci projektů. Václav Taubr ze společnosti ENESA seznamuje s klíčovými projekty a Martin Hvozda z MVV Energie CZ mluví o symbióze EPC a SmartCity a připomíná roli důsledného energetického managementu.

Další kapitola publikace je o milnících EPC v ČR, kterými jsou schválení zákonů o rozpočtových pravidlech, hospodaření energií, ale i zákon o veřejných zakázkách.

Zmíněna je také evropská směrnice o energetické účinnosti z roku 2012, kde bylo EPC poprvé zmíněno, jako jedna z doporučených cest ke snižování energetické náročnosti budov. Zatím posledním milníkem je bonifikace žádostí o dotaci z OPŽP využívajících metodu EPC pěti procenty navíc. Díky tomu už dnes vznikají EPC projekty o řád větší než doposud.

Závěr publikace tvoří přehled výjimečných projektů. Nechybí mezi nimi Národní divadlo, vlajková loď EPC, Kongresové centrum Praha, zatím investičně a technologicky nejnáročnější projekt a nejefektivnější EPC v průmyslu, které vzniklo závodě Siemens, Elektromotory Mohelnice.

Je zde zmíněn i městský projekt v Písku, který je příkladem nejčastěji zastoupeného typu realizovaných projektů, kterých v současnosti eviduje APES více než sedm desítek, dalších deset měst podobný projekt připravuje.

Součástí komunikace 25 let EPC je i microsite www.energetickesluzby.com , kde jsou v kostce shrnuty základní principy a výhody metody EPC.

Zdroj fotografie: Svaz moderní energetiky

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva