Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výhody elektromobilů: od ledna 2020 nepotřebují dálniční známku

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Centrum dopravního výzkumu0

Výhody elektromobilů: od ledna 2020 nepotřebují dálniční známku

Pořízení e-vozů znamená pro města jednu z možností, jak ovlivnit zhoršenou kvalitu ovzduší. Kromě ekologického aspektu nabízí pohon na elektřinu i další výhody. Například se dá ušetřit dost peněz na údržbě.  Elektromobil vyžaduje minimální servis. Nelijete do něj olej, neřešíte spojku, rozvody nebo brzdové destičky.

V Praze je obrovským bonusem sleva na parkování. Ta platí pro automobily se speciální registrační značkou EL. Pro elektromobily a vozy s vodíkovým pohonem je toto označení samozřejmostí, hybridy musí mít tabulkovou hodnotu emisí CO2 nejvýše 50 gramů na kilometr. Pro vozidla s registrací EL vyjde cena za parkování po Praze v rámci modré a fialové zony na 100 Kč za rok.  

Ke kladným bodům využívání elektroaut se od nového roku přidá skutečnost, že nebudou potřebovat dálniční známku. A nutno podotknout, že se to netýká jen elektromobilů. Zpoplatnění nepodléhá užití pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem používajícím jako palivo elektrickou energii nebo vodík, a to buď výlučně, nebo v kombinaci s jiným palivem, je-li hodnota emisí CO2 v kombinovaném provozu nejvýše 50 g/km. Detaily řeší novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, v ustanovení § 20a odst. 1 písm. o).

„V souvislosti s touto novinkou je potřeba upozornit, že účinnost tohoto opatření je až od 1. ledna 2020,“ říká Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i., a dodává: „Řada řidičů je zvyklá, že dálniční známka platí 14 měsíců včetně prolongací v prosinci předchozího a ledna následujícího roku. V tomto případě tomu tak není a uvedených vozidel se změna týká skutečně až od roku 2020.“

Elektromobily nabízí komfortní podmínky pro cestování. Když se k tomu připočtou celkem solidní garantované dojezdy, pro běžné potřeby úředníků naprosto dostačující, či možnost pomalého nabíjení na obecních úřadech, dá se očekávat, že počet elektrovozů ve městech a obcích v příštím roce prudce vzroste.

Foto: Hana Tomášková

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert