Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výběr domovní ČOV a její pořízení včetně instalace

| zdroj: Ing. Jaromír TOMŠŮ, jednatel SATTURN HOLEŠOV spol. s r.o.0

dcov_Satturn1.JPG
zdroj: Ilustrační obrázek/ DČOV SATTURN HOLEŠOV spol. s r.o.

Při stavbě rodinného či bytového domu nebo i při jeho modernizaci klademe důraz na volbu použitého stavebního materiálu a zabudovaných technických zařízení. Vše pečlivě zvažujeme s ohledem na jejich životnost, užitné vlastnosti a provozní údržbu. Předpokládáme, že nám naše stavební investice vydrží alespoň 30 let bez podstatných nákladů na údržbu. Totéž platí i při výběru vhodné domovní ČOV.

Která kritéria působí na výběr domovní ČOV

Je nutné si uvědomit, že rozhodujeme o pevné, tedy stavebně zabudované, součásti našeho domu. Domovní ČOV musí být schopná správně fungovat ve všech fázích našeho rodinného života a nesmí nás obtěžovat nejen zvýšenou provozní údržbou a s tím souvisejícími náklady, ale ani nepříjemným zápachem.

Proto je důležité správné navržení velikosti ČOV v návaznosti nejen na aktuální počet obyvatel trvale žijících v příslušném domě, ale i kapacitní možnosti domu. Současná epidemická situace nás navíc učí v podstatně větší míře nejen práci z domu, ale i on-line vzdělávání našich dětí. To má samozřejmě vliv na zvýšené zatížení čistírny odpadní vodou.

Poddimenzování ČOV se zpravidla negativně projeví ve zvýšených provozních nákladech spojených zejména s jejím častým odkalováním. Dále je nutné při výběru ČOV posoudit i podmínky jejího dlouhodobého provozování, tj. náročnost provedení servisní údržby a dostupnost servisní organizace. Konstrukční řešení ČOV musí být provozně jednoduché a jednotlivé technologické prvky, které bývají předmětem údržby, snadno přístupné. A v neposlední řadě doporučuji hledat takovou ČOV, která dosahuje vysoké účinnosti čištění i bez nutnosti použití chemikálií pro srážení fosforu.

A konečně jednotku automatického řízení provozu ČOV, včetně prvků komunikační technologie, je vhodné umístit mimo agresivní prostor samotné ČOV v odděleném technologickém boxu. Ten může být umístěn například vedle ČOV v provedení podzemní šachty nebo nadzemního pilíře, případně v technické místnosti připojeného domu.

dcov_Satturn5.JPG

Kde je a kde není vhodná domovní ČOV

Domovní ČOV je vhodná všude tam, kde není vybudovaná kanalizace s centrální ČOV a kde to investiční náročnost ani nepředpokládá.

S ekonomickou i environmentální výhodou lze domovními ČOV nahradit všechny stávající jímky na vyvážení (žumpy) či septiky, zejména pak ty, které byly budované svépomocí.

Každá ČOV je výrobcem vybavena osvědčením o minimální účinnosti čištění, na jehož základě je pak čistírna zařazena podle Nařízení vlády do příslušné kategorie výrobků označovaných CE.

Benefitem kvalitní domovní ČOV je trvalý zdroj přečištěné odpadní vody, která poslouží např. na okrasné zahradě k její závlaze, případně k zasakování na pozemku.

Domovní ČOV není vhodná v lokalitách, kde není možnost využití či likvidace přečištěné odpadní vody jejím odvedením do místní vodoteče nebo stávající dešťové kanalizace a na základě hydrogeologického posudku ji nelze na pozemku zasakovat. Důvodem může být vysoká hladina podzemní vody, nepropustné (jílovité) půdní vrstvy, případně blízký zdroj pitné vody (studna na pozemku).

Kolik stojí pořízení domovní ČOV a kolik její následný provoz

Stavebníci (investoři) se zpočátku často domnívají, že investiční náklad na vybudování domovní ČOV představuje především cena za její pořízení. Ta bývá na internetu zpravidla nabízená v základní verzi za lákavou cenu už od 35 tisíc Kč bez DPH. Pokud podlehneme cenovému vábení e-shopů bez znalosti dalších investičních a provozních souvislostí, můžeme být následně nepříjemně zaskočeni konečnou realizační cenou a provozními náklady. Navíc očekáváme, že nám domovní ČOV bude spolehlivě sloužit aspoň 30 let.

Při volbě standardního typu základní velikosti ČOV pro 2-5 obyvatel se reálná cena v současnosti pohybuje kolem 40 tisíc Kč bez DPH, protože je nutné započítat případné nástavce čistírny (při hlubším uložení nátokového potrubí) a její dopravu na staveniště. V tomto případě se ale musíme smířit se skutečností, že veškeré řízení čistírny bude pouze manuální a bez reálné možnosti budoucího přechodu na automatizované řízení s možností vzdáleného dohledu. A navíc účinnost čištění bude nižší než u moderních čistíren, a to především v oblasti biologického odbourávání dusíku a fosforu, tedy bez použití chemických látek.

Pokud ale přemýšlíme o technologiích s perspektivou 30 let provozu, pak je nutné investovat do čistíren s automatizovaným řízením a vzdáleným dohledem v reálném čase, kdy si provozní stav své čistírny ověříme přes webový prohlížeč např. ze svého chytrého telefonu nebo tabletu.

dcov_Satturn2.JPG

Pořizovací cena takové čistírny se již pohybuje kolem 50 – 60 tisíc Kč bez DPH. Pokud budeme chtít naši čistírnu vybavit nejmodernější telemetrií, tedy sadou čidel a datovou komunikací, bude výsledná cena cca o 10 tisíc Kč vyšší. Odměnou nám pak bude nejen uživatelský komfort, ale i příjemné provozní náklady a výsledná kvalita přečištěné odpadní vody.

Stavební náklady spojené s instalací domovní ČOV pak zpravidla odpovídají ceně technologie. Výsledná cena, pokud si necháme ČOV dodat a instalovat tzv. „na klíč“, se bude pohybovat v řádu kolem 150 tisíc Kč a výš. Nesmíme totiž zapomenout na skutečnost, že přečištěnou vodu musíme někam vypustit, případně akumulovat pro její další využití.

Z hlediska provozních nákladů je nutné počítat s tím, že čistírna potřebuje ke svému chodu dmychadlo, které má příkon 50 – 60 W. Pokud zvolíme modernější verzi domovní ČOV, pak instalovaná automatizace jejího provozu nám sníží nejen denní dobu chodu dmychadla, ale i jeho výkon s ohledem na aktuální zatížení nátokovou odpadní vodou. Pokud si základní údržbu čistírny budeme 1x měsíčně provádět svépomocí, stejně tak 1x - 2x ročně odkalení biologického kalu, který s výhodou použijeme na podzimní či jarní přihnojení okrasné zahrady, budou naše měsíční provozní náklady v řádu 300 Kč. V případě, kdy odborný servis přenecháme specializovaným firmám, pak si připlatíme dalších 200 – 300 Kč měsíčně, a to s ohledem na rozsah využívaných služeb.

dcov_Satturn6.JPG

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ