Vodohospodáři vrací Svratku pod obcí Herálec do původního koryta

| autor: redakčně upraveno| zdroj: Povodí Moravy0

zdroj: Povodí Moravy

Velice zajímavou stavbu protipovodňových opatření provádí Povodí Moravy v Herálci, kterým protéká řeka Svratka. Jedna část stavby jsou kamenné zídky podél toku v zastavěné části obce, kde se správce povodí musí vypořádat s velmi stísněnými podmínkami okolní zástavby. Pod obcí pak Svratku vodohospodáři vrací do svého původního koryta.

Stavba protipovodňových opatření v obci Herálec odstartovala v červenci 2022 a dle smlouvy se zhotovitelem potrvá do konce listopadu 2023. Stavba je financovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí a její náklady činí 33,8 mil. Kč.

Přírodě blízká úprava Svratky v intravilánu obce Herálec zahrnuje opravu kamenných zdí a jejich navýšení přibližně o 30 centimetrů. Zanesený obdélníkový profil vodního toku bude upraven na složený profil se zatravněnými bermami a kynetou, která zaručí vhodnou hloubku vodního toku i v období s nízkými průtoky.

Návrat Svratky pod obcí Herálec do původního koryta prodlouží Svratku z původních 1550 metrů téměř o kilometr. „Při běžném nebo nižším průtoku dojde k prodloužení doby průtoku korytem, bude tak zvýšena retenční a samočistící schopnost toku s návazností a podporou veškerých ekologických funkcí toku. Při zvýšených průtocích dojde k částečnému rozlití do okolní nivní louky. Krajině se tak vrátí schopnost zachytávat vodu, tlumit povodně a lépe čelit suchu,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

V současnosti Povodí Moravy realizuje řadu revitalizačních opatření a přírodě blízkých protipovodňových staveb. Tato opatření vedou k ochraně před povodněmi i posílení funkce krajiny zadržet vodu. „Realizujeme přírodě blízká protipovodňová opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná. Je ale důležité mít na paměti, že v osídlených oblastech není možné dělat stejná opatření jako v krajině. Podobné přírodě blízké úpravy jsou vždy součástí komplexu opatření a musí být prováděny v souladu s technickými opatřeními v zastavěných částech měst a obcí. Příkladem je právě Herálec, kde kombinujeme technická opatření v obci s revitalizací Svratky umožňující přirozené rozlivy vody,“ doplňuje Václav Gargulák.