Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vodní prvky městě

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Proměny pro města, VZmB, město Plzeň0

kašna.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V zastavěném prostředí se drží teplo. Mikroklima měst příznivě ovlivňuje dostatek zeleně a vodních ploch. Vedle říčních nábřeží a větších vodních ploch mohou k ochlazování měst napomoci i menší vodní prvky: kašny, fontány, pítka nebo mlžítka.

Ochlazování měst

Vodní plochy a prvky se podílí na snižování extrémních teplot v horkých dnech a zvyšují vzdušnou vlhkost. Prvky využívající tryskající nebo padající vodu navíc pročišťují vzduch od prašných nečistot. Jde také o vhodné estetické doplnění veřejných prostor. Plochy jsou vnímány jako relaxační zóny, vodní prvky jsou vděčnou atrakcí pro dětské hry. Pitná voda z pítek je jednoduše k dispozici a není nutné řešit obalový odpad.

Sušice - revitalizovaný lesopark na říčním ostrově Santos

Sušický park vznikl na počátku 20. století. Chybějící péče se však podepsala na jeho stavu a výsledkem byl poněkud zanedbaný prostor. Obnova ostrova Santos a jeho okolí se realizovala na základě projektu Pavla Šimka z atelieru Florart. Využívá vodní živel i s jeho sílou a dynamikou. Navrhovaná skladba zeleně a vymezení jednotlivých částí ostrova je promyšlená a propojuje jednotlivé zóny: sever – městská pláž; střed – park, kultura, pobyt a pohyb; jih – brouzdání, řeka a slunce.

Lesopark má charakter lužního lesa, je součástí ekologicky významného biocentra Pod Kateřinkou a vyskytuje se zde řada živočišných a rostlinných druhů. Citlivé vegetační úpravy podtrhly charakter lužního lesa, architektonické řešení pak vytvořilo jakousi loď na Otavě. Vedle zázemí pro návštěvníky a hřišť byl obnoven i zaniklý kuželník a propojovací kanál. Přibyly pohodlné přístupy k řece. Na ostrově jsou čtyři objekty od sochaře Václava Fialy. Projekt získal řadu ocenění (Cena Nadace Proměny 2010, Cena veřejnosti v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2013, odborné ocenění Park roku 2014, dostal se do užšího výběru poroty Grand Prix Architektů 2014, bodoval v soutěži Park desetiletí v roce 2016).

Brno má kašnu s celoročním provozem

Vodní prvky má v Brně na starosti Veřejná zeleň města Brna p.o., která byla zřízena roku 1995 jako příspěvková organizace rozhodnutím zastupitelstva Města Brna. Pod vodní prvky spadají kašny, které slouží jako estetický prvek a doplněk parku či náměstí a také pítka, která slouží lidem k osvěžení v horkých dnech.
Zajímavostí v oblasti vodních prvků ve správě VZmB je například kašna Spravedlnosti na Moravském náměstí, která má celoroční provoz. Voda v ní je ohřívaná, aby ve dnech větších mrazů nezamrzla. Další zajímavostí je uměle vytvořený tok říčky Ponávky v parku Lužánky v místech, kdy před zatrubněním tekla skutečná říčka. V okolí tohoto vodního toku žije mnoho živočichů, kteří jsou svým životem vázáni na vodu – např. divoké kachny, žáby, ryby, ale i ledňáčci.

Údržbě vodních prvků je třeba věnovat náležitou péči. Aby voda zůstala čistá a nenamnožily se v ní řasy, je nutné pravidelné čištění a dávkování přípravků s chlórem. Ovšem voda např. ve Skalním jezeře v parku Špilberk je ošetřována pouze systémovým algicidem a čistícími baktériemi. Tyto baktérie jsou používány také v Lužánkách ve velké nádrži s potokem. Nedochází zde k úhynu litorálních rostlin ani živočichů žijících ve vodě.

Plzeň stojí provoz a údržba kašen přes 700 tisíc Kč ročně

Po nezbytné zimní odstávce došlo v květnu k obnovení provozu celkem 32 vodních prvků. Jde o kašny, fontány, pumpy a pítka. Kašny a fontány prochází kontrolou na podzim při zazimování i na jaře před spuštěním provozu, kdy se prověřují rozvody elektroinstalace a vody, čerpadla, trysky, reflektory i neporušenost povrchů. Zahájení provozu tak zabere zhruba tři týdny.

Nejnáročnější na opětovné spuštění jsou pozlacené kašny na náměstí Republiky – Anděl, Velbloud a Chrtice. Trojice moderních kašen vyrobených podle návrhu pražského architekta Ondřeje Císlera, ozdobené sedmi druhy plátkového zlata, má své technologické zázemí ukryté v prostorách plzeňského podzemí. Tam se také nachází největší, skoro dvacetikubíková rekuperační nádrž kašny Velbloud.

Jarní spuštění vodních prvků vyjde přibližně na 92 tisíc korun. Ročně jde z městského rozpočtu na údržbu a provoz kašen více než 700 tisíc korun.

Aby se zbytečně neplýtvalo, voda v jednotlivých kašnách většinou cirkuluje v uzavřeném okruhu. Výměna vody se provádí jednou měsíčně, v případě nutnosti bohužel i častěji, protože ve fontánách často končí květiny, mobiliář, odpadky nebo mycí prostředky. Aby se v kašnách netvořily řasy, je voda upravována chlorem. Nejedná se o vodu pitnou, ta je k dispozici pouze v pítkách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema