Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vídeňské novostavby už nebudou topit plynem

| zdroj: Eurocomm-PR0

viden.jpg
zdroj: Eurocomm-PR

Vídeňská radnice schválila nové energetické územní plány pro pět městských částí včetně historického centra. Novostavby zde už nebudou moci využívat plyn pro vytápění ani ohřev vody. Podobná pravidla už platí v osmi dalších obvodech. Jedná se o další krok v dlouhodobé strategii rakouské metropole s cílem dosáhnout do roku 2040 uhlíkové neutrality.

„Právě v této době se ukazuje, jak je důležité osvobodit se od závislosti na fosilní energii ze zahraničí. Nejudržitelnějším způsobem obrany proti závislosti a proti vysokým nákladům na vytápění je přestup na obnovitelné zdroje,“ uvedl vídeňský radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky poté, co klimatický výbor vídeňského zastupitelstva na začátku března schválil nové energetické územní plány (Energieraumpläne) pro pět městských obvodů.

Nařízení se týká novostaveb v městských částech Favoriten (10.), Simmering (11.), Hietzing (13.), Liesing (23.) a také přímo v centru Vídně (1.). Nové budovy zde už nebudou moci pro vytápění nebo ohřívání vody využívat fosilní plyn. Připojí se tak k osmi vídeňským obvodům (2., 3., 7., 8., 9., 16., 18. a 19.), pro které byly energetické koncepce schváleny již dříve. Možnost tvořit energetické plány vychází z novely vídeňských stavebních předpisů z roku 2018.

„Energetické plány jsou důležitým instrumentem pro rostoucí města s vysokým počtem novostaveb. Vídeň je také první evropské město, které takové plány zavedlo,“ zdůraznil Czernohorszky. Podle radního jsou plány významným krokem na cestě k odklonu od plynu i dalších fosilních paliv a klimatické neutralitě, které chce Vídeň dosáhnout do roku 2040. Takřka 90 procent emisí budov způsobuje plynové vytápění, zaznělo z magistrátu. Vedení města proto v dohledné době plánuje i příští rozšíření energetických plánů do šesti dalších obvodů a do konce roku zpracovává dlouhodobou strategii pro vytápění i chlazení (Wiener Wärme und Kälte 2040).

„Na základě technických možností jako jsou podzemní sondy, tepelná čerpadla a dálkové vytápění už nemusí vznikat další plynové ohřívače. Energetické plány jsou základem k tomu, aby ve Vídni stále stoupal počet budov, které jsou vyhřívány i chlazeny s ohledem na klima,“ doplnil vedoucí magistrátního oddělení pro energetické plánování Bernd Vogl.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert