Velikonoce, které pobaví: Upcyklujte, nechte klíčit řeřichu a upečte koledníkům

| autor: Hana Tomášková0

velikonoce2
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Mnoho lidí se nedokáže zastavit ani během svátků. Na poslední chvíli pak pořizují dekorace i zdobení vajíček bez ohledu na použité materiály. Příprava přitom nezabere tolik času, poskytne rodině cenné chvíle strávené pospolu a nezatíží zbytečně životní prostředí.

Dekorace: Co dům dal

Využijte dekorace, které již máte z minulých let a jen jim dodejte nový lesk. Důležité je využít věci, které už máte doma. Můžete rozebrat okoukané nebo rozbité předměty a třeba si je i vyměnit se známými.

Ke zdobení je vhodné použít přírodniny – klacíky, šišky, kůru, suchou trávu apod.

Zabavte děti

Velikonoční vyrábění děti milují. Dejte jim zbytky papíru, látky, provázků, špejle, korálky, knoflíky, vypárejte starý svetr, prostě co dům dá a můžete společně vyrábět velikonoční zajíčky, beránky, kačenky nebo vajíčka.

velikonoce zajíc (2)
velikonoce dekorace
velikonoce4

Řeřicha jako dekorace i zdroj vitamínů

Na nové dekorace lze využít například naklíčenou řeřichu. Ta obsahuje především vitamíny C, E, B a také betakaroten. Je i významným zdrojem železa, hořčíku, draslíku, jódu a vápníku, a bílkovin.

Jak na klíčení?

Do misky vložte vatu a řádně navlhčete. Pak rovnoměrně rozložte semínka řeřichy a dejte na teplé světlé místo. Vatu je třeba stále udržovat vlhkou (semínka nesmí uschnout). Po pár dnech se objeví první klíčky.

Řeřichu lze přidávat do pomazánek, salátů, polévek atd.

řeřicha

Barvení vajec

Před barvením vejce důkladně umyjte a odmastěte v octové vodě. Vejce uvařte v nálevu z vroucí vody, soli, octa a vybrat si můžete z následujících přísad:

Kurkuma –žlutý odstín

Šípek, strouhaná červená řepa 500 g, slupky z červené cibule – červený odstín

600 g nakrouhaného červeného zelí či borůvky – světle modrá barva

Káva nebo dubová kůra – hnědý odstín

Kdo nechce barvit skutečná vejce, může si vyrobit atrapu ze dřeva nebo místo nich použít kamínky.

Co dát koledníkům

Koledníkům můžete nabídnout například upečené velikonoční sušenky:

Na těsto potřebujete:

1 ks vejce
200 g máslo
300 g hladká mouka
100 g mletý cukr

Postup přípravy

Všechny suroviny smíchejte dohromady, vytvořte těsto, které nechte hodinu odležet v ledničce. Poté těsto vyválejte na válu a vykrájejte požadované tvary – vajíčka, zajíčky, kytičky apod. Vložte je do předehřáté trouby a pečte při teplotě 180 °C cca 10 minut. Nechte vychladnout.

Můžete spojit dva stejné tvary marmeládou. Zdobit lze například čokoládou, bílkovou polevou, sypáním nebo lentilkami.

velikonoce pečení