Ve stylu zero waste: Online farmářské trhy

| autor: Hana Tomášková0

Lucka_SCUK1 (2).jpg
zdroj: Lucie Prošková archiv

Potraviny od místních farmářů, přírodní kosmetika nebo ekologická drogerie. To jsou lokální produkty, jejichž odbyt díky Scuk.cz podporuje místní výrobce a snižuje emisní dopady dopravy. Výdej zboží probíhá do vlastních nádob, aby se omezila zbytečná produkce odpadu.

Online nákup lokálních produktů

Scuk.cz je online farmářské tržiště, které vzniklo jako podpora lokální ekonomiky a středních i malých farmářů a výrobců, kteří hospodaří udržitelně a ohledem k přírodě.

„Scuk má velmi silný komunitní prvek. Nakupuje se v tzv. Nákupních skupinách, které jsou současně i výdejním místem, kde si svou objednávku vždy jednou v týdnu vyzvednete,“ přibližuje systém nakupování jeho zakladatel Kamil Demuth.

Jak nakupování funguje?

1. Připojíte se do Nákupní skupiny. Tu nejbližší najdete zde.
  2. Nakupujete online v Nákupní skupině
  3. Ve výdejní den si nákup vyzvednete na adrese Nákupní skupiny

„Jako silnou část našich nákupů vnímám i to, že můžete nakupovat po celý týden a postupně si přidávat produkty k objednávce. Třeba na desetkrát. Dopravu ale neplatíte, takže se to nijak neprodraží a vy si přehledně můžete nakupovat, co vám třeba zrovna dojde ve spíži,“ zdůrazňuje výhody projektu Kamil Demuth.

Výdejní místa

V současné době nabízí Scuk možnost vyzvednout si nákup na více než 400 výdejních místech. Jedním z těch nově otevřených je Praha Prosek, kde organizuje nákupy Lucie Prošková.

„O projektu Scuk jsem se dozvěděla, když jsem hledala možnosti, jak nakupovat kvalitní, a hlavně lokální potraviny. Jsem nadšená. Líbí se mi jednoduchý, a přitom promyšlený systém nákupů. Myšlenka podporovat místní farmáře mě nadchla natolik, že jsem se rozhodla zapojit se do projektu také,“ říká Lucie Prošková.

„Založení nákupní skupiny a zajištění výdejního místa nebylo tak složité,“ uvádí Lucie, „Výhodou je, když jste komunikativní a máte rádi sociální sítě, ty jsou při online nakupování nezbytností. Pro výdejní místo musíte mít vhodný prostor s lednicí, kde v den odběru skladujete zboží. Nezbytností je zajištění hygienických a v dnešní době i bezpečnostních opatření. To ale není žádný problém, když máte to hlavní – nadšení pro dobrou věc.“

Na webové stránce každé Nákupní skupiny a jejího výdejního místa se dozvíte všechny potřebné informace. Najdete tu nabídku zboží, které můžete hned začít nakupovat, datum ukončení nákupů v daném týdnu, adresu výdejního místa a také datum a čas výdeje. U každého produktu je uvedeno místo původu i odkaz na konkrétního farmáře/výrobce.

Podpora zero waste stylu a ochrany životního prostředí

Některé zboží není možné z hygienických důvodů dodat bez obalu. Scuk ale podporuje bezobalový prodej všude tam, kde je to možné. Zákazníci si vyzvedávají nákup s vlastními nádobami a taškami.

Omezení produkce odpadu, stejně jako minimalizace emisí z dopravy přispívají k ochraně životního prostředí, což je důležitý aspekt přesahující běžné dodavatelsko-odběratelské vztahy.

O tom, jak Scuk podporuje ochranu životního prostředí, se dozvíte v našem dalším článku Scuk: podpora lokální ekonomiky s ohledem na životní prostředí.