Scuk: podpora lokální ekonomiky s ohledem na životní prostředí

| autor: Hana Tomášková0

kamil2020_2-1B.jpg
zdroj: Kamil Demuth archiv

Farmářské tržiště, které sdružuje místní výrobce, a je zákazníkům přístupné online. To je Scuk. O tom, proč tento projekt vznikl, jak funguje a jaký má přesah, jsme hovořili s jeho zakladatelem, Kamilem Demuthem.

Co je Scuk.cz, jak funguje a proč vznikl?

Scuk.cz je online farmářské tržiště, které funguje už od roku 2017, ale nutno říct, že naplno se vše začalo točit až v roce 2018. Tržiště vzniklo jako podpora lokální ekonomiky a středních a malých farmářů a výrobců, kteří hospodaří udržitelně a ohledem k přírodě.

Farmáři, které najdete na Scuku, jsou mnohdy drobní, mnohé nepotkáte ani na farmářském trhu. Věřím ale, že se v nich skrývá obrovský potenciál a kvalita jejich výrobků je velmi vysoká. Proto jsem založil Scuk. Aby dal šanci každému šikovnému výrobci a abychom zákazníkům mohli představit tu obrovskou šíři lokálních produktů, které v České republice máme.

Jaká je podle vás v ČR dostupnost kvalitních lokálních výrobků? Jaké mají zákazníci možnosti, pokud preferují lokální výrobky a žádají, aby byly čerstvé, kvalitní a pokud možno odnositelné ve vlastních nádobách či taškách?

Kvalitní lokální výrobky jsou v České republice dostupné. Nabídka je široká, horší to je s distribucí takových výrobků a s jejich uchycením se na trhu. Určitě nechci, aby Scuk vytlačil běžné farmářské trhy. Ty vnímám jako stěžejní pro podporu lokální ekonomiky a drobných výrobců.

Chci ale, abychom byli místem, kde si naši zákazníci nakoupí vše, co potřebují. Nákupy u nás jsou zero waste myšlence nakloněné. Samozřejmě nejsme schopni doručit maso, trvanlivé potraviny atp. bezobalově. Snažíme se obaly alespoň potlačovat, kde to jde a naši zákazníci, si pro nákup na výdejní místa chodí s vlastními taškami a košíky. Teď třeba chystáme i kompostovatelnou alternativu běžných sáčků, ve kterých budeme část zboží doručovat.

Kolik Scuk.cz sdružuje výrobců a farmářů a kolik výdejních míst má k dispozici?

Začínali jsme opravdu s málem a pár dodavateli. Velký nával jsme zažili během letošního jara a s tím spojenou situací okolo covid–19, kdy jsme i pocítili, že jsme pro některé dodavatele opravdu velkou záchranou.

V současnosti máme přes 250 aktivních dodavatelů, mezi které spadají řezníci, pekaři, zemědělci ale i výrobci přírodní kosmetiky, ekodrogerie a doplňků pro domácnost.

Nákupních skupin, tedy výdejních míst, je v současné chvíli více než 400 po celé České republice. Největší zástup Skupin je ve Středočeském kraji, najdete je ale i na Moravě, ve Slezsku a v celé oblasti Čech.

Jak svými aktivitami Scuk.cz přispívá k ochraně životního prostředí?

Snažíme se řešit obalové materiály tak, aby byly co nejmenší zátěží pro životní prostředí a bylo vždy možné je dobře recyklovat. Jako silný článek vnímám i dopravu, kdy nedoručujeme ke každému jednomu zákazníkovi zvlášť, ale objednávky sdružujeme na výdejní místa. Šetříme tak palivo a tím i naši planetu.

Naši dodavatelé přispívají podobně, kdy zaváží s velkou hromadnou objednávkou jedno místo - náš sklad - odkud my vše rozvozíme na výdejní místa.

Ochraně životního prostředí ale přispíváme hlavně podporou takových výrobců, kterým je tahle myšlenka blízká. Ekologické zemědělství, BIO, IPZ a SISPO certifikáty, fair trade výroba a další podobné myšlenky a koncepty jsou pro nás samozřejmostí. Stejně jako welfare zvířat.