Valašské Meziříčí vrací na přeplatcích za teplo 63 milionů Kč

| zdroj: Valašské Meziříčí0

pexels-karolina-grabowska-5900132
zdroj: pexels

Městská společnost CZT Valašské Meziříčí s.r.o. má opět po roce pro své odběratele dobrou zprávu. Díky výraznému snížení konečné ceny tepla za rok 2023 se dočkají vrácení přeplatků záloh.

Hlavním cílem a úkolem CZT Valašské Meziříčí s.r.o. jsou spolehlivé dodávky tepla a teplé vody občanům města a všem dalším zákazníkům. To se nám loni podařilo splnit, neboť během roku nedošlo k přerušení dodávek v důsledku poruchy či havárie. Roční vývoj cen zemního plynu byl pozitivní, což vedlo k poklesu ceny tepla vůči roku 2022 o 23 procent. Konečná cena tepla roku 2023 z horkovodní sítě tak činila 1 045 Kč za GJ včetně DPH. U přímých dodávek tepla z plynových kotelen pak byla konečná cena 979 Kč za GJ včetně DPH,“ uvedl jednatel městské firmy Josef Gába.

Na horkovod je přitom ve Valašském Meziříčí napojeno 5 600 domácností a také další odběratelé, mimo jiné městské mateřské a základní školy či radnice.

„Díky tomu, že 100procentním vlastníkem CZT je město, máme přímý vliv na cenovou politiky firmy. Tuto se vzhledem k uplynulým turbulentním letům snažíme určovat tak, aby byla co nejvýhodnější pro koncové odběratele, tedy primárně občany našeho města,“ řekl starosta Robert Stržínek a pokračoval: „Zisk společnosti CZT tak loni činil pouze 1,7 procenta, což je 4,9 milionu korun. Celkem 60 procent z této částky přitom firma použila na investice do nových technologií. Na přeplatcích záloh za roku 2023 pak díky příznivému vývoji ceny zemního plynu nakonec společnost CZT vrací odběratelům celkem 63 milionů korun.“

Největším partnerem CZT přitom nejsou přímo domácnosti, ale SVJ a jejich servisní organizace, kterými jsou společnosti SBD Valašské Meziříčí a Aval, spol. s r. o. Tyto budou své klienty podle zákona informovat o výsledku vyúčtování a případných přeplatcích nejpozději do konce dubna.

Podle jednatele městské firmy stojí za uvedeným výsledkem hned několik faktorů. „Původní zálohy jsme nastavovali dle situace v roce 2022, který byl velmi turbulentní a trh s energiemi se výrazně proměňoval. Naším cílem je totiž vždy předejít zbytečným nedoplatkům na straně konečných odběratelů. V průběhu roku jsme pak výši záloh postupně upravovali. Zároveň v posledních letech evidujeme pokles prodeje tepla. Od roku 2021 dosahuje snížení 42 tisíc GJ. Na tomto trendu se z poloviny podílí oteplování a z poloviny přímo odběratelé úsporami při vytápění svých bytů,“ vysvětlil Josef Gába.

Pro letošek jsme vystavili zálohy na průměrné úrovni roku 2023 a také cenu tepla očekáváme na loňské úrovni. Její konečnou podobu však budeme znát až po závěrečném vyúčtování roku 2024,“ uzavřel Josef Gába.