V rámci 3. výzvy kotlíkových dotací je na výměnu starého kotle za nový k dispozici celkem 575 milionů korun

| autor: Středočeský kraj0

Vyhlášení Programu „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji“ dnes Rada kraje doporučila Zastupitelstvu kraje a předpokládá, že bude schváleno na jeho zasedání 29. dubna 2019. Na úřední desce bude poté program vyvěšen od 3. května a zveřejněn bude až do 30. 12. 2024. „Žádosti budou podávány elektronicky a následně doručované v listinné papírové podobě s podpisem konečného uživatele do podatelny Krajského úřadu Středočeského kraje,“ upřesnil náměstek G. Kovács.

Finanční dotace bude poskytována do maximálního podílu 75 % způsobilých výdajů v případě, že se bude jednat o instalaci plynového kondenzačního kotle, kdy konečný uživatel může obdržet dotaci nejvýše 95 tisíc korun. V případě 80 % způsobilých výdajů, bude-li instalován kotel na biomasu s ručním přikládáním, pak může konečný uživatel dosáhnout na dotaci nejvýše 100 tisíc korun a 80 % způsobilých výdajů bude dosaženo i v případě, že bude instalováno tepelné čerpadlo nebo automatický kotel pouze na biomasu. Končený uživatel může v tomto případě obdržet dotaci nejvýše 120 tisíc korun. „Finanční podpora bude navýšena o dalších 7,5 tisíce korun tehdy, bude-li výměna starého kotle za nový provedena v seznamu obcí, který bude součástí vyhlášeného programu. Jde o obce, které jsou na tom z hlediska znečištění ovzduší ve středních Čechách nejhůře,“ upřesnil náměstek Gabriel Kovács. Zdůraznil také, že kombinovaný kotel uhlí/biomasa již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti.

„Středočeský kraj chce občanům pomoci splnit povinnost výměny kotlů. Proto jim nabídne možnost takzvané zálohové platby, a to mladým lidem od 18 do 29 let a seniorům nad 65 let v obcích, které jsou takzvaně prioritními obcemi. To znamená, že je v nich zvýšená koncentrace emisí, a dále se bude tato možnost zálohové platby týkat i devíti plošně vybraných ekonomicky slabších regionů, a to Městce Králové, Mšena, Příbrami, Rakovníka, Sedlčan, Slaného, Votic, Vlašimi a Zruče nad Sázavou,“ doplnil náměstek Kovács.

Závěrem připomněl, že od 1. 9. 2022 lze provozovat pouze taková zařízení, která splňují emisní třídu 3. a vyšší. Tedy, že nastane zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy bez ohledu na to, kdy byly pořízeny. Za nedodržení tohoto nařízení může být uložena sankce až do výše 50 000 Kč.

Foto: ilustrační/ Pixabay