Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V prvním pololetí se na recyklaci odevzdalo 778 tun baterií, je to o 13 procent méně než v předchozím roce

| zdroj: TZ Ecobat0

baterie.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V letošním prvním pololetí se v České republice podle statistik společnosti ECOBAT podařilo vytřídit a předat k recyklaci 777 919 kilogramů baterií. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to o 13 % méně.

Propad je patrný zejména ve sběru ve firemním sektoru a u škol. Naproti tomu zhruba o 10 % se zvýšilo množství baterií vybraných prostřednictvím sběrných míst v obchodech a na městských a obecních úřadech.

„Na statistikách odevzdaných baterií je patrné, že i do třídění a recyklace se promítají koronavirová opatření. Logicky klesl sběr baterií ve školách, které byly od března uzavřené. Méně je také baterií z průmyslu. Řešili jsme i dočasné výpadky na straně zpracovatelů baterií – recyklačních kapacit. Naopak dobrou zprávou je, že lidé na třídění nezanevřeli a i v době koronakrize baterie dál poctivě odnáší na sběrná místa,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

LOGO OBCEJINAK FINAL (1).jpg

Plnění evropské kvóty v ohrožení

Tak jako další členské země Evropské unie je i Česká republika vázána přísnou kvótou, že minimálně 45 % baterií, které se dostanou do oběhu, musí být předáno k recyklaci. Od roku 2016, kdy byla tato norma zavedena, jsme ji vždy překročili. V letošním roce hrozí, že ji vzhledem k okolnostem poprvé nesplníme. „Předpokládáme, že v druhé polovině roku by mohlo množství vybraných baterií růst, ale zda se ve sběru dostaneme na čísla minulých let, je zatím otevřenou otázkou. Pro nás je však především důležité pokračovat v investicích do bezpečnosti při sběru a skladování baterií. Zejména s nárůstem využívaní lithiových baterií a rozvojem e-mobility se toto téma dostává do centra pozornosti,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu.

ecobat0.jpg
Ecobat

Proč je dobré třídit? Že jsou baterie malé a nevyplatí se jimi zabývat? Velká chyba!

V každé domácnosti v ČR se nachází desítky použitých baterii, které by měly být recyklovány. Vybité baterie a akumulátory obsahují škodlivé látky, včetně těžkých kovů. Na skládkách nebo ve spalovnách uvolňují škodlivé látky, které mohou znečistit ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert