V Pardubicích přibyly kontejnery na jedlé oleje

| autor: Pardubice.eu0

V Pardubicích přibyly kontejnery na jedlé oleje

„Ještě před vydáním novely zákona jsme loni v březnu zahájili pilotní projekt sběru olejů na území sídliště Dubina. Projekt se osvědčil, prostřednictvím pěti kontejnerů se v průběhu roku sebralo 405 kg olejů. Proto svozová firma Služby města Pardubic – Odpady a.s. v průběhu dubna rozmístila dalších 20 nádob v různých částech města,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, do jejíž gesce spadá i péče o životní prostředí.

Dosud mohli obyvatelé Pardubic jedlé oleje a tuky, například po smažení, odevzdávat v uzavřených plastových nádobách (ideálně PET lahvích) pouze ve sběrných dvorech. Tato možnost platí i nadále, mimo to je ale celkem 25 kontejnerů, do nichž se jedlé tuky ukládají také v uzavřených nádobách, rozmístěno jak v sídlištní, tak starší zástavbě. „Speciální kontejnery jsou umístěny většinou na místech společně s dalšími kontejnery na tříděný odpad (jako je papír, plasty, sklo), barevně se ovšem liší, mají oranžovou barvu. Rozhodně do nich ale nepatří minerální oleje,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Téměř v každé domácnosti se čas od času vyskytne menší či větší množství použitých rostlinných olejů či tuků. Nejhorším možným řešením je vylévat je do kanalizace. Odpadní oleje a tuky totiž ulpívají na stěnách kanalizačních trubek a ucpávají je. Jejich přítomnost v odpadních vodách má také negativní dopad na životní prostředí. Použité oleje jsou přitom cennou surovinou, která může být využita například v energetice, hodí se i pro výrobu biopaliv nebo maziv a podobně.

Foto: Pardubice.eu