Ostrava hostila 61. konferenci Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení (SRVO). V Quality Hotel Ostrava City se sešlo zhruba 160 hostů, vystavujících firem a partnerů. Nechyběla ani Komunální ekologie.
Konference se konala ve dnech 26. – 27. 10. 2023. Zaštítily ji Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo vnitra, Severomoravský kraj, město Ostrava a ředitelství dopravní Policie ČR.
Celkem 14 přednášejících seznámilo účastníky s novinkami v oboru i příklady dobré praxe. „Překvapily mě dvě zásadní věci, které se nás, provozovatelů a správců veřejného osvětlení, týkají, a to z přednášek zástupců Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu. Jedná se o "Nový stavební zákon" a "Dotace NPO a jejich čerpání". U obou přednášek jsem očekával příjemnější zjištění. U nového stavebního zákona jsem předpokládal celkové zjednodušení a u dotací rychlejší čerpání a využití právě možnosti výhodné dotace,“ podělil se o své pocity z legislativních změn předseda pořadatelské organizace SRVO Josef Smolík.
Přednášky doplnil bohatý doprovodný program. První den vyrazili zúčastnění na komentovanou prohlídku večerní Ostravy.
Cílem byl Sýkorův most, kde na všechny čekalo překvapení. Světelná show. Za zvuků hudby se na mostě střídaly barevné světelné efekty. Program měl úspěch, bylo třeba ho dokonce dvakrát zopakovat. K prosbám o pokračování se totiž nakonec přidali i místní.
Smluvní autobus pak dovezl účastníky zpět do hotelu, kde na ně již čekal raut a večerní program. Příjemnou hudbu vystřídalo vystoupení kouzelníka, který čaroval s kartami i pozorností hostů. Pohledy zejména pánské části společnosti pak přitáhla břišní tanečnice. Místo na parketu poté neosiřelo, ale zaplnilo se tanečníky ze sálu. Hudební žánry se prostřídaly, takže na své si přišel každý.
Druhý den byla naplánována exkurze Vítkovických železáren. Neobyčejný zážitek nepokazilo ani počasí, které venkovním aktivitám příliš nepřálo.
Exkurze začala v multifunkční aule GONG, bývalém plynojemu, cílem byla vysoká pec č. 1. Příjemná průvodkyně komentovala jednotlivé objekty železáren, informace byly detailní a zajímavé. Návštěvníci se například dozvěděli, že jedni z předchozích majitelů železáren byli Rotschildové. Žili nedaleko a ze svého obýváku měli přímý pohled na ciferník zobrazující stav plynojemu, takže měli dokonalý přehled o situaci ve své firmě.
Účastníci pod Fénixem, dílem architekta Josefa Pleskota (symbolizující roztažená křídla ptáka Fénixe)
Skipový výtah, kterým se dříve dovážely suroviny, byl v rekonstrukci. Účastníci se k místu vsádky vyvezli jiným výtahem a podívali se na video přibližující celý výrobní proces. Pak byl čas užít si výhledy a občerstvit se v kavárně. Vzhledem k počasí nebylo vidět daleko, nicméně industriální památku bylo možné obdivovat ze všech stran.
Prohlídka byla fascinující. Nezbývá než smeknout před těmi, kteří zajišťovali provoz v železárnách, pracovní podmínky jim opravdu nezávidíme.
Areál Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. V roce 2008 byl zapsán jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví.
Konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení nabídla účastníkům dva dny plné zajímavých informací a možností pracovních i přátelských setkání. Odborníci se podělili o své zkušenosti, vedly se dlouhé diskuze a sdílely pracovní úspěchy.
„Veřejné osvětlení je jako živý organismus, pořád se musí obnovovat, žije si svým životem a stále se zdokonaluje. To je to, co mě táhne, a protože se rád učím a posouvám dál, tak mě to nepřestává bavit,“ uzavírá Josef Smolík.
Komentáře