V metropoli se více třídí, omezit produkci odpadu se nedaří

| zdroj: Praha0

V metropoli se více třídí, omezit produkci odpadu se nedaří

Množství svezeného směsného komunálního odpadu roste od roku 2015, kdy Pražané do černých popelnic vyhodili 256 tisíc tun odpadu. „Naprostá většina odpadu vyhozeného do nádob a kontejnerů putuje do Zařízení na energetické využití odpadu v Malešicích. Za rok 2019 zde z 277943,36 tun vyrobili 826 TJ tepla a 26 000 MWh elektřiny pro pražské domácnosti,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Zařízení přitom prochází rozsáhlou modernizací a postupnou výměnou všech čtyř kotlů.

Třídění jako samozřejmost

Pražané do barevných kontejnerů vyseparovali 24 702 tun papíru, 15 676 tun plastových obalů 18 428 tun skla. Podle Radima Many toto číslo setrvale roste od roku 2005. Nápojových kartonů a kovových obalů bylo dohromady odevzdáno 1502 tun. Pražské služby na jaře plánují spustit informační kampaň zaměřenou na předcházení vzniku odpadu. Na toto téma se společnost bude soustředit během celého roku.

S novým rokem se možnosti separace v hlavním městě rozšiřují o plošný svoz bioodpadu. Ten tvoří zhruba čtyřicet procent obsahu popelnic na komunální odpad. „Zpracování bioodpadu v kompostárně a jeho další využití naplňuje jeden z hlavních pilířů cirkulární ekonomiky. Další novinkou v městském odpadovém hospodářství je pilotní projekt svozu gastroodpadu,“ pokračuje náměstek primátora Petr Hlubuček.

Partnerem pilotního projektu na svoz gastroodpadu jsou Pražské služby. Test probíhá na území městských částí Praha 5, 6 a 7. „Pro účely tohoto zkušebního provozu byly na sběr gastroodpadů zvoleny speciální hnědé nádoby s oranžovým víkem opatřeným gumovým lemem a západkou,“ říká mluvčí společnosti Mana a dodává: “Prozatím se uskutečnilo sedm svozů a podařilo se sebírat více než čtyři tuny kuchyňského odpadu, což považujeme za velmi solidní výsledek.“

Naftu vytlačují CNG a elektřina

Pražské služby provozují největší flotilu vozů na CNG. Aktuálně jich mají 141 a jejich počet se průběžně rozšiřuje spolu s postupnou obměnou vozového parku. Vedle toho byla na vybraných místech metropole nasazena bateriemi poháněná komunální technika. Nejpočetněji jsou mezi bezemisními stroji zastoupeny vysavače Glutton využívané k úklidu chodníků, následují tři elektrické zametací stroje. Od loňského podzimu jsou pracovníky Pražských služeb ke kontrole čistoty v centru a okolí využívána elektrická kola a elektromobil. Motivací k jejich nákupu bylo snížení hluku a lokálních emisí.

Foto: zdroj PSAS