Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V kraji vzniknou nové cyklotrasy

| autor: Moravskoslezský kraj0

V kraji vzniknou nové cyklotrasy

Kraj podpoří i opravy stávajících cyklotras. Krajští zastupitelé žadatelům přiklepli přes 10 milionů korun, celkově kraj přerozdělí 18 milionů, obce si o příspěvek mohou žádat až do konce roku 2020.

„Mám radost, že jsme zatím mohli vyhovět úplně všem žádostem. Svou roli v tom jistě hrál informační seminář, na kterém jsme asi stovce zástupců obcí vysvětlili všechny podmínky programu a upozornili je na možná úskalí. Sešly se nám tak kvalitní a bezpečné návrhy, které respektují návaznost na hromadnou dopravu a počítají s dobrým povrchem i odpovídajícím vybavením podél cyklotras,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a vysvětlil, že projekty na nové cyklotrasy zahrnují i stojany, odpadkové koše, informační cedule, odpočívadla nebo pítka.

„Jedním z nejnákladnějších projektů je trasa mezi Hájem ve Slezsku a Mokrými Lazci, kterou obce společně plánují. Obě obce si také podaly žádost o dotace nejen na projektovou dokumentaci, ale i na výstavbu cyklotrasy, která se stane součástí Slezské magistrály vedoucí z Jeseníku až k Hlučínskému jezeru. Na více než pětikilometrový úsek kraj celkově přispěje přes tři a půl milionu korun. Každá obec si totiž může říct až o 300 tisíc korun na projekt a o milion a půl na jeho realizaci,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a připomněl, že rozvoj cykloturisty hraje v cestovním ruchu důležitou roli.

Kromě zmíněné cyklostezky Moravskoslezský kraj také přispěje na výstavbu stezky pro turisty a cyklisty v Mořkově, na opravu asfaltové části cyklostezky mezi Kylešovicemi a Brankou u Opavy, na rekonstrukci Jantarové stezky v Děhylově, na novou cyklostezku mezi Štěpánkovicemi a Svobodou na Opavsku. Dalším podpořeným projektem je Jesenická magistrála na kole, který má za cíl vybudovat síť cyklostezek v okolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem.  Na tyto projekty krajští zastupitelé schválili podporu 8,8 milionu korun.

Další milion a půl poputuje z krajské kasy i na přípravu projektových dokumentací či studií proveditelnosti nových cyklotras. O příspěvek si úspěšně požádaly například obce Píšť, Závada, Jablunkov nebo například Leskovec nad Moravicí, který plánuje další úseky kolem Slezské Harty.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema