V Jihlavě loni opět přibylo množství vyprodukovaného odpadu

| zdroj: Jihlava0

skládka_henčov.jpg
zdroj: Služby města Jihlava

Na jihlavské skládce v Henčově loni skončilo celkem 7,4 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Produkce odpadů má totiž stále vzrůstající tendenci. Loni bylo nevytříděného odpadu o 126 tun víc než v roce 2019.

Zvýšené náklady na skládkování spolu s větším množstvím odpadu se tak s největší pravděpodobností budou muset promítnout do poplatku za systém nakládání s odpady.

Tak jako každý rok se v rámci vyhodnocení odpadového hospodářství města Jihlavy opět ukazuje, že produkce odpadů má vzrůstající tendenci. Směsného komunálního odpadu přibylo v roce 2020 o 126 tun ve srovnání s rokem 2019. Jihlavané tak vyprodukovali celkem 7 399 tun odpadu, který skončil na skládce v Henčově. Množství plastu vzrostlo o 92 tun na celkových 905 tun plastů. Bohužel jen malou část z tohoto množství lze recyklovat (např. PET lahve). Zbytek plastů končí ve spalovně a zpracují se částečně energeticky.

V souvislosti s novým zákonem o odpadech a stále rostoucímu množství produkovaných odpadů je jednoznačné, že náklady na odpadové hospodářství Jihlavy budou růst. Např. jen sazba za ukládání odpadů na skládku v Henčově se zvýší do roku 2030 ze současných 800,- Kč/t až na 1 850,-Kč/t. Jak a o kolik by se měl kvůli tomu zvýšit poplatek za obecní systém nakládání s odpady pro obyvatele Jihlavy, zatím není jasné. Budou o tom teprve jednat a rozhodovat jihlavští zastupitelé. Dá se však očekávat, že se přikloní ke zdražení poplatku, protože udržet v provozu současnou frekvenci svozů, zvyšující se množství kontejnerových stání, provoz sběrných dvoru i mobilní svozy nebo kompostárnu, je za stávajících finančních podmínek nemožné.