Ústí nad Orlicí bude mít novou splaškovou kanalizaci

| autor: Hana Tomášková0

Tepvos1
zdroj: TEPVOS

Městská společnost TEPVOS Ústí nad Orlicí buduje splaškovou kanalizaci v místní části Černovír a lokalitách Oldřichovice a Na Tiché Orlici. V plánu je napojit na kanalizaci 543 obyvatel a vybudovat 5 čerpacích stanic odpadních vod - 2 v Černovíru a 3 Na Tiché Orlici.

Jak správně likvidovat splaškové vody

V souladu s platnou legislativou patří mezi možné způsoby řešení splaškových vod pouze napojení nemovitosti na veřejnou kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod, vlastní čistírna povolená a provozovaná podle předpisů pro toto zařízení (pravidelný odběr vzorků apod.), nebo bezodtoková, pravidelně vyvážená jímka.

Není povoleno odvádět splaškové vody do vodního toku, a to ani přes septik s přepadem.

Dešťová voda musí být oddělena od splaškové kanalizace. Srážkovou vodu řeší vlastník nemovitosti. Prioritně je žádoucí její zachytávání k dalšímu využití např. ve zrušených septicích nebo jímkách, nebo zasakování.

Harmonogram realizace

Tepvos2c

Městská společnost TEPVOS se pro investici do splaškové kanalizace rozhodla proto, aby vyhověla legislativním požadavkům na likvidaci splaškových vod. V místní části Černovír, Starých Oldřichovicích ani Na Tiché Orlici kanalizace není. Realizace probíhá v souladu s územním plánem Města Ústí nad Orlicí a generelem odvodnění.

„Stavební práce byly zahájeny 1. dubna 2023 a s dokončením stavebních a montážních prací se počítá do 31. 10. 2024,“ říká k termínům Michal Kaválek ředitel divize Vodohospodářské služby společnosti TEPVOS. Tato městská společnost v Ústí nad Orlicí provozuje vodovod, kanalizaci a čistírnu odpadních vod a je investorem realizace splaškové kanalizace.

Projekt řeší odvádění splaškových vod na čistírnu odpadních vod v Ústí nad Orlicí. Provoz bude řízen z centrálního dispečinku na ČOV Ústí nad Orlicí pomocí radiového spojení.

Rozsah projektu

Postaveno má být celkem 7 276 m kanalizačního potrubí z toho 4 110,7 m gravitačních stok a 2 352,2 m výtlaků a tlakových řadů. Odbočení pro napojení 157 nemovitostí s předpokládaným počtem napojených 543 obyvatel.

Financování projektu

„Ze 70 % je akce financována pomocí dotace z Operačního programu Životního prostředí 2021-2027 na realizaci projektu „Splašková kanalizace Ústí nad Orlicí Černovír“, ze 30 % z vlastních zdrojů společnosti TEPVOS,“ přibližuje detaily Michal Kaválek.

Maximální výše dotace EU ze způsobilých výdajů je 64 018 030 Kč, celkové výdaje na stavbu kanalizace činí 91 454 328,91 Kč.

Tepvos3
MZP_logo_RGB_v2-1
Spolufinancováno Evropskou unií Barevné RGB

„Vzhledem k rozsahu a náročnosti výstavby po dokončení projektu „Splašková kanalizace Ústí nad Orlicí Černovír“ nemáme v plánu realizaci dalšího většího projektu.To ale neznamená další velkolepé plány, a že je vše hotové. V současné době připravujeme odkanalizování zbylých místních částí (Knapovec, Horní a Dolní Houžovec. Tyto projekty jsou prozatím v „plenkách“ a jejich realizaci odhaduji na rok 2035.

Tepvos00

I přes tyto nemalé náklady nesmíme zapomenout na stávající infrastrukturu, kterou je potřeba postupně měnit v závislosti na jejím stáří a poruchách způsobených použitím již dosluhujícím materiálem.“ potvrzuje ředitel Michal Kaválek.

Výstavbou splaškové kanalizace město splní legislativní nařízení a zároveň přispěje ke zlepšení životního prostředí, stavu v místní vodoteči a Tiché Orlici.