Operační program Spravedlivá transformace uzavřel seznam celkem devíti programů nového období 2021-2027, které ČR zaslala k odsouhlasení Evropské komisi. Zařadil se tak do formálního procesu vyjednávání programů politiky soudržnosti zaměřených na rozvoj regionů a jejich konkurenceschopnost.
Schválení zastřešující strategie s názvem Dohoda o partnerství je očekáváno v průběhu května. Následně budou schvalovány jednotlivé programy, na které naváže vypsání první vlny výzev.
„Naší prioritou je rychle dokončit schvalování všech programů na úrovni Komise, aby se žadatelé dostali k podpoře co nejdříve. Zasazovali jsme se o to, aby se nové programy zaměřovaly nejen na rozvoj uhelných regionů, ale hlavně na pomoc tamním lidem při rekvalifikaci a hledání nového zaměstnání. Stejně tak chceme napravit škody, které po sobě uhelný průmysl zanechal na životním prostředí a kvalitě života místních lidí,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s tím, že některé parametry programů ovšem připravovala ještě minulá vláda, a nejsou proto optimální. „Ocenil bych, kdyby finance více cílily na malé a střední podniky, které je nejvíce potřebují. Důležitá je také podpora samotné přípravy projektů, obzvláště u segmentů, kde není prostředků nazbyt. I na to by se mělo v rámci strategie myslet,“ upřesnil Bartoš.
V OP Spravedlivá transformace je pro žadatele připraveno celkem 42,7 miliard korun na podporu přeměny někdejších uhelných regionů, tedy Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Cílem nového programu je podpora pracovních míst pro zaměstnance, kteří odcházejí z uhelného průmyslu, i náprava škod v minulosti napáchaných na životním prostředí.
V rámci přípravy na programové období 2021-2027 přichystalo MMR semináře nejen pro žadatele, na kterých zájemce zdarma provede možnostmi podpory a novými dotačními zdroji. Na akce, které postupně proběhnou od konce března do poloviny dubna ve všech krajských městech, je možné se registrovatzde.
Komentáře