Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Udržitelnost bude pro firmy dostupnější díky digitalizaci

| zdroj: Frank Bold0

esgfrankbold
zdroj: Frank Bold

Společnost Impact Metrics představuje inovativní digitální řešení, které hlavně malým a středním firmám pomůže se shromažďováním většího objemu různorodých dat potřebných v souvislosti s měřením a vykazováním udržitelnosti.

Už v letošním roce, dva a půl roku před platností směrnice CSRD (směrnice o nefinančním reportingu), požadují velké firmy od svých dodavatelů nebo banky od svých firemních klientů data o udržitelnosti. Vyhovět těmto požadavkům je poměrně drahé a časově náročné, pro menší a středně velké firmy často i finančně nedostupné.

Společnost Impact Metrics proto cíleně vyvíjí ve spolupráci s expertní skupinou Frank Bold a odborníky z LCA Studio nový software, který firmám umožňuje projít celým procesem, a to od výpočtu uhlíkové stopy přes nastavení relevantních cílů v udržitelnosti až po případný report. Inovativní digitální řešení je navíc za zlomek ceny oproti klasickému způsobu, kdy si společnost musí na tuto oblast zpravidla najmout poradenskou firmu. Impact Metrics pro tento nástroj využívá know-how sesterské firmy Fair Venture, která se poradenství v udržitelnosti věnuje od roku 2018.

„V rámci naší poradenské praxe v oblasti udržitelnosti jsme zjistili, že kvůli náročnosti a rozsahu je udržitelnost spíše pro „vyvolené“, tj. pro společnosti, které na poradenství mají nemalé rozpočty. Naší ambicí je pomáhat nejen jim, ale především menším a středně velkým firmám. Pro ně jsme cíleně hledali dostupné řešení. Rádi bychom jim totiž dali k dispozici návod, nástroj a data, s jejichž pomocí mohou samy udržitelnost sledovat i reportovat. Teď je nejvyšší čas začít. Zatím je zde pro firmy hodně příležitostí, do budoucna se z toho stane povinný standard,“ vysvětluje Dan Heuer, CEO společnosti Impact Metrics.

V loňském roce Impact Metrics získala počáteční investici od RSJ Investments. Aktuálně jde do dalšího investičního kola. Cílem je více produktově i geograficky škálovat, investovat do týmu a také marketingu.


Přečtěte si také:

Právník radí: Svozová společnost nemůže od města vymáhat platby od podnikatelů zapojených do obecního systému


Jako první produkt uvádíme na trh digitální uhlíkovou kalkulačku, následovat budou produkty ESG Start a ESG Komplet, které pokryjí potřeby při řízení a vykazování udržitelnosti menších i velkých firem napříč odvětvími. V případě složitějších zadání, resp. specifických odvětví, bude digitální řešení doplněné o know-how specializovaných konzultantů,“ komentuje strategii uvedení na trh Martin Klofanda, který má v Impact Metrics nastarosti Business Development.

Společnost Impact Metrics své digitální produkty dokončila po roce intenzivního vývoje, na němž se podíleli odborníci z expertní skupiny Frank Bold. Ta se posledních 10 let přímo v Bruselu podílí na tvorbě evropské legislativy i ESG standardů a v České republice stojí po boku firem, které se připravují na ESG reporting v praxi. Své know-how připojilo LCA Studio zabývající se výpočtem uhlíkové stopy a analýzami životního cyklu.

„Zaujalo nás, jak Impact Metrics k udržitelnosti přistupují, protože to je zcela v souladu s tím, jak tuto problematiku řešíme a chceme dělat i my. Nejdeme cestou ,účetních výpočtů‘ uhlíkové stopy, které nikam nevedou a na trhu jich je dostatek. Získáváme detailní data, která jsou specifická pro daný byznys a firmu. Jen tak se dá dosáhnout reálné změny a pozitivního dopadu na životní prostředí. Pod příliš zjednodušená řešení bychom se jako vědci neradi podepisovali,“ upřesňuje profesor Vladimír Kočí z LCA Studia.

Výpočtem uhlíkové stopy celý proces pouze začíná. Téma ESG je daleko širší a většina firem je teprve na počátku cesty. „ESG reporting se přímo týká hlavně velkých firem. Nepřímo ale dopadne i na řadu středních a menších společností, které jsou v dodavatelských řetězcích – v České republice typicky zejména v sektorech real estate, automotive, bankovnictví a pojišťovnictví. Další společnosti pak mohou reporting využít pro získání konkurenční výhody. Firmy ale potřebují zejména porozumět tomu, proč a jak se mají reportingu udržitelnosti věnovat. Zároveň zjistí, jak získat dostupné nástroje, aby dokázaly díky ESG reportingu dosáhnout reálných úspor či lepšího financování od bank, které budou udržitelné investice čím dál více zvýhodňovat,“ doplňuje Pavel Franc, CEO expertní skupiny Frank Bold.

Impact Metrics k udržitelnosti přistupuje komplexně. Stojí i za dalšími inovativními projekty, jako je specializovaný informační servis „ESG radar“ nebo portál Reportyudrzitelnosti.cz, na němž je jedním kliknutím možné získat většinu relevantních dostupných reportů na trhu.

Jako první digitální ochutnávku představila společnost Impact Metrics letos v únoru „ESG Checklist“. Díky němu jakákoliv firma za deset minut zdarma zjistí, jak se jí přesně týká udržitelnost, zda by se měla reportingu věnovat a jak k udržitelnosti přistoupit.

Udržitelnost je velmi dynamické téma. Zatímco do roku 2021 to byla spíše filantropická činnost, dnes už firmy začínají více chápat, že je to nejen nutnost, ale často i zajímavá byznysová příležitost. Širší osvěta přesto zatím chybí.

Firmy do platformy mohou vstoupit prostřednictvím www.impactmetrics.cz, kde se po přihlášení dostanou na svůj profil.

esgfrankbold2

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ