Právník radí: Svozová společnost nemůže od města vymáhat platby od podnikatelů zapojených do obecního systému

| autor: Hana Tomášková0

paragraf4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Do Poradny jsme dostali dotaz týkající se žádosti svozové firmy na přefakturování finančních prostředků získaných od podnikatelů zapojených do obecního systému odpadového hospodářství. Má svozová společnost na tyto peníze nárok?

Otázka z Poradny:

Město loni v obecně závazné vyhlášce zavedlo možnost zapojení živnostníků a podnikatelů do obecního systému. To znamená, že mohou uzavřít s městem smlouvu na likvidaci komunálního odpadu. Má to pro ně řadu výhod. Problém je v tom, že svozová firma po městu chce, aby finanční prostředky získané z těchto smluv ji byly přefakturovány. Město se naopak domnívá, že podnikatel po uzavření smlouvy s městem se zapojil do tzv. obecního systému a je "na úrovni občana" (poplatek za likvidaci odpadu je pochopitelně nižší, než platí podnikatel městu). Má město v tomto pravdu?

Odpovídá Julie Balážová, Frank Bold Advokáti:

V daném případě se musíme přiklonit k názoru města. Svozová společnost nemá právo požadovat po městu, aby na ní úhrady vybrané od právnických osob a podnikajících fyzických osob převedlo.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby (zjednodušeně podnikatelské subjekty) mají více možností, jak zabezpečit splnění své povinnosti k odstraňování komunálního odpadu, který vzniká při jejich činnosti. Tou první je uzavření smlouvy přímo s osobou, která je oprávněna k převzetí odpadu (nejčastěji svozová společnost). V takovém případě samozřejmě přísluší svozové společnosti i sjednaná úhrada za převzetí odpadu.

julie_balazova@2x (2)
Foto: Julie Balážová, Frank Bold Advokáti

V obcích, ve kterých to příslušné obecní vyhlášky umožňují, je pak druhou možností zapojit se do obecního systému odpadového hospodářství. Pokud obec na svém území vyhláškou zavede obecní systém odpadového hospodářství, může se rozhodnout, že v rámci něj umožní likvidaci komunálního odpadu i podnikatelským subjektům. Aby se podnikatelské subjekty mohly do systému řádně zapojit, musí s obcí uzavřít písemnou smlouvu. V obecně závazné vyhlášce by obec zároveň měla i stanovit způsob určení výše úhrady za zapojení do obecního systému a způsob výběru. Tuto úhradu platí podnikatelský subjekt přímo obci a ta následně zajišťuje likvidaci odpadu. Typicky tak, že sama má uzavřenou smlouvu se svozovou společností a za likvidaci odpadu platí dohodnutou cenu. Smlouva obce se svozovou společností zahrnuje veškerý převzatý odpad, tedy jak odpad převzatý od nepodnikatelských subjektů, tak subjektů podnikatelských. Svozová společnost se proto nemůže domáhat převedení úhrad vybraných obcí od podnikatelských subjektů. Důsledkem by totiž bylo, že za daný odpad by vybrala platbu dvakrát.