Ocenění za projekt Zapojení veřejnosti do rozvoje, který se odehrál v rámci třetího programového období Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norskaobce, získaly Otrokovice jako hlavní realizátor. Bylo nám ctí stát se jeho součástí.
Projekt Otrokovic se zařadil mezi šestnáct oceněných v rámci třetího programového období Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska. Zaměřoval se na posílení komunikace s občany a jejich aktivní zapojení do rozhodování o rozvoji města. Projekt „Zapojení veřejnosti do rozvoje obce“ byl oceněn jako příklad dobré praxe v oblasti participace občanů na rozhodování o budoucnosti města. Hlavním nositelem projektu bylo město Otrokovice, které koordinovalo celkem 26 obcí, včetně norského města Fredrikstad. Společnými aktivitami se podařilo zapojit přibližně 4 800 občanů.
„Zapojování veřejnosti je nutné ve všech fázích dobře plánovat a řídit. Lidé by měli mít možnost být u samého počátku procesu, vyjádřit svůj názor a získat zpětnou vazbu. Pocit, že mohou něco ovlivnit, je motivací k jejich zapojení a přijetí výsledku,“ vystihla hlavní myšlenku projektu jeho manažerka Eva Matulová. Hlavními aktivitami byla nejen série odborných workshopů zaměřených na posílení komunikace, ale také veřejné diskuze, besedy, participativní setkání a ankety. V Turnově jsme inspiraci pro vedení veřejné diskuze nebo odborně realizované dotazníkové šetření využili pro téma nových škol ve městě.
„Hledali jsme efektivní způsob, jak občany více vtáhnout do dění ve městě a do rozhodování o jeho rozvoji. Účast v projektu nám přinesla nový pohled na to, jak našeho cíle dosáhnout. Podstatná je otevřenost a možnost diskutovat o věcech připravovaných i realizovaných. Občané jsou pro město důležitými partnery – všechny aktivity směřují k tomu, aby se ve městě lidem dobře žilo a našli zde vše potřebné napříč generacemi. Město a jeho obyvatelé by měli být především partnery a dobrými sousedy,“ zdůraznila starostka Otrokovic Hana Večerková.
Fondy EHP a Norska mají za cíl přispívat ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě a posilovat vztahy mezi dárcovskými a přijímajícími státy. Za 20 let spolupráce bylo v České republice podpořeno téměř 1 900 projektů v přibližné hodnotě 11 miliard Kč, přičemž podpora byla rozložena do všech regionů. Programy přinesly inovativní projekty a vynikající výsledky v oblastech vědy a výzkumu, životního prostředí, vzdělávání, kultury, spravedlnosti, lidských práv, zdraví a dalších důležitých oblastí. Při realizaci projektů vznikly desítky partnerství, především s institucemi z Norska, ale také z Islandu a Lichtenštejnska.
Slavnostního galavečera s oceněním vybraných projektů se na jaře tohoto roku zúčastnila mimo jiné lichtenštejnská princezna a velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v Rakousku a Česku Maria-Pia Kothbauer, Jon Erik Strømø z norského Ministerstva zahraničních věcí, Bergthor Magnusson z islandského Ministerstva zahraničních věcí, zástupci velvyslanectví, partneři programů a realizátoři projektů.
Oceněné iniciativy byly veřejnosti představeny prostřednictvím kampaně videopříběhů #OurStories. Krátké video o projektu, jehož součástí se stalo i město Turnov, můžete vidět zde.
Komentáře