Trutnov některé poplatky udrží, ale některé musí zvýšit

| zdroj: Trutnov0

Krakonošovo náměstí zima
zdroj: trutnov.cz

Trutnovští zastupitelé v prosinci schválili nové znění několika obecně závazných vyhlášek. V této souvislosti si lidé od nového roku připlatí za svoz odpadu a za psy. Ceny za ostatní služby město udrží stejné.

Dlouhodobě se snažíme udržet cenu služeb pro občany na nejnižší možné úrovni. Nezvyšujeme například cenu jízdného ani cenu vstupného na sportoviště. Nevyužíváme ani možnosti navýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí. Rozhodli jsme se však využít situace, kdy s novelou zákona musíme uvést naše vyhlášky do souladu s touto legislativou, a navýšit některé poplatky,“ zdůvodňuje změny Michal Rosa, starosta města Trutnova, a dodává, že „u poplatku ze psů se jedná o navýšení těch nejnižších částek, které jsou pod náklady, u poplatku za svoz komunálního odpadu navyšujeme poplatek s ohledem na nutnost investic do systému a také proto, že výše dotace, kterou město svozový poplatek dorovnává, není možné nadále navyšovat.“

Poplatek za svoz odpadu

Náklady na svoz komunálního odpadu se každoročně zvyšují a město je doplácí ze svého rozpočtu. V příštím roce navíc stoupne DPH za svoz a likvidaci odpadu o 6 %. Radnice se snaží, aby se co nejvíce odpadu vytřídilo a na skládce tak skončilo co nejméně směsného komunálního odpadu, za který navíc dle novely zákona bude každým rokem platit více a více. I přesto už musí reagovat i navýšením poplatku. Dosud Trutnováci platili 540 Kč za rok, tedy 45 Kč za měsíc. Což je jeden z nejnižších poplatků ve srovnatelných městech v rámci celé republiky. Nová vyhláška zvyšuje poplatek o 13 Kč za měsíc. Od 1. ledna 2024 tak Trutnováci zaplatí 696 Kč ročně. Nové znění vyhlášky opět počítá s tím, že od tohoto poplatku jsou osvobozeni lidé starší 70 let.

Náklady související se sběrem, tříděním, svozem a likvidací odpadu činí v letošním roce necelých 30,5 milionu Kč, od občanů se vybralo 12 milionů Kč, za třídění odpadu dostalo město od společnosti Eko-kom, a. s., 4 miliony Kč a zbytek, tedy 14,5 milionu Kč, doplatí město ze svého rozpočtu. V příštím roce se očekávají celkové náklady na svoz a likvidaci odpadu ve výši 34,5 milionu Kč. Navýšením poplatku by se mělo vybrat 15,6 milionu Kč, a tím pádem zůstane příspěvek města v přibližně stejné výši. Radnice se současně snaží lidem co nejvíce usnadnit třídění a v této souvislosti ji čekají další investice. Letos zavedla u rodinných domů a na sídlišti Šestidomí systém Door-to-Door, který chce v příštím roce rozšířit na další sídliště. Zároveň ve městě instaluje více odpadkových košů na tříděný odpad a v Poříčí otevře druhý sběrný dvůr.

Poplatek z pobytu

Další vyhláška, která bude mít od 1. ledna 2024 nové znění, se týká poplatku z pobytu, a tudíž se dotýká především turistů, nikoliv trutnovských občanů. Nová sazba poplatku z pobytu se z původních 20 Kč zvyšuje na 40 Kč za každý započatý den pobytu s výjimkou dne jeho počátku. Nově Trutnov již nebude osvobozovat od placení poplatku z pobytu osoby starší 65 let, kteří tvoří významnou část turistů ubytovaných ve městě.

Poplatek ze psů

Nové znění vyhlášky o poplatku ze psů stanovuje ceník za chov psa a přihlíží přitom, zda jej majitelé mají v bytě či v rodinném domě, a v jaké části města se nachází. „Dosud měl Trutnov tento poplatek ve srovnání s ostatními městy napříč republikou jako jeden z nejnižších, i současné navýšení cen je spíše symbolické. Náklady na čištění ulic od psích exkrementů se stále zvyšují a poplatky přitom nebyly měněny několik let. V okrajových částech města a u snížené sazby pro seniory hrozilo, že náklady na výběr přesáhnou výši poplatku,“ vysvětluje Tomáš Hendrych, místostarosta města Trutnova.