Trávník ochlazuje prostředí až o 10°C

| autor: Tomáš Šena, GREENKEEPING s.r.o.0

trávník0.jpg
zdroj: GREENKEEPING s.r.o.

Jak mít zelené trávníky v obcích i v létě? Znáte ten pocit, když za horkého dne jdete bosi po trávě. Ten chladivý pocit je skutečný chlad, který cítíte. Trávníky hrají důležitou roli při ochlazování našeho prostředí.

Svěží zelený trávník je naše přírodní klimatizace

Zelené trávníky snižují teplotní extrémy tím, že absorbují sluneční teplo během dne a pomalu ho uvolňují ve večerních hodinách. Tím se snižují teplotní špičky.

Trávy absorbují určité sluneční záření, aby podpořily proces fotosyntézy. Nepravidelný povrch trávníků také rozptyluje světlo a záření, což výrazně snižuje odlesky.

Trávník ochlazuje sebe i své okolí procesem evapotranspirace. Každé stéblo funguje jako odpařovací chladič.

Jeden metr čtverečný během letního dne ztratí 2,25 litrů vody odpařováním a transpirací do atmosféry.

Zhruba 50% slunečního tepla dopadajícího na trávník může být eliminováno tímto procesem transpiračního chlazení. Chladící účinek trávníku je tak velký, že teploty na povrchu trávníku za slunečního letního dne budou o 10 - 14°C chladnější než u betonu nebo asfaltu.

Jinak řečeno, vezměte v úvahu skutečnost, že na ploše malého parku mají trávníky chladící účinek 70 tun klimatizace.

Vědecké studie prokázaly, že celková teplota městských oblastí může být o 5 až 7°C teplejší než teplota mimo města. Což potvrzuje, že více zeleně znamená méně tepla.

Maximální denní teploty ​​rostoucího, zeleného trávníku Cynodon (Bermuda grass) byly o 21 ° C chladnější než hnědý uschlý trávník, a o 39 ° C chladnější než umělý trávník. (Tabulka 1). Beard a Johns, 1985).

Například v Holandsku, se snaží obce podporovat, aby si lidé na zahradách zakládali přírodní trávníky a vysazovali stromy a naopak se snaží bránit instalaci umělých trávníků.

Suchý, špatně kosený trávník je až o 21°C teplejší než trávník zelený

Účinek transpiračního chlazení zelených trávníků a krajiny může také ušetřit energii snížením spotřeby energie potřebné pro vnitřní mechanické chlazení sousedních domů a budov.

Tabulka 1. Teplotní srovnání čtyř typů povrchů v College Station, TX.

Typ povrchu Maximální denní povrchová teplota Minimální noční povrchová teplota
Zelený trávník Cynodon * 31 ° C 24 ° C
Suché holé půdy 39 ° C 26 ° C
Suchý letní trávník Cynodon * turf 52 ° C 27 ° C
Umělý trávník 70 ° C 29 ° C

* Cynodon turf (Bermuda grass) Zdroj:www.thelawninstitute.org

Jak zajistit zelený trávník ve městech?

Celá péče o městský trávník je začarovaný kruh. Voda se do trávníku v létě, ale ani v ostatních ročních obdobích příliš nevsakuje, protože je půda značně zhutněná od těžkých sekaček a nevhodného způsobu zakládání trávníků. Voda, která se nemůže vsáknout odteče do kanalizace. Trávník ještě více vyschne. Suchý trávník zvyšuje teplotu prostředí a zvyšuje prašnost. Přeschlá půda ještě hůře absorbuje dešťové srážky, obzvláště když jsou častěji v létě přívalové deště. Jak ze začarovaného kruhu ven?

Stačí do celého systému péče o trávník přidat dvě věci, které nestojí skoro nic, oproti jejich přínosu.

První věc je provádění aerifikace trávníku dvakrát ročně (květen a září) nebo aspoň jednou ročně (září). Aerifikace je propíchání trávníku dutými trny, které vytvoří matrici děr o hloubce několika centimetrů a průměru díry cca 25 mm. Toto propíchání trávníku zásadně naruší utuženou horní vrstvu pěti centimetrů půdy, tím se výrazně zlepší vsakování vody a eliminuje nechtěný odtok vody mimo zeleň.

Druhá věc, která pomůže udržet trávníky, potažmo i další zeleň svěžími i v létě, je plošná aplikace čistého kompostu ve slabé vrstvě cca 1 až 2 cm. Živiny obsažené v kompostu dodají trávníku energii, aby

trávník3.jpg
zdroj: Sena.cz

rostl, houstl a byl zelený i v horkých dnech. Navíc organický kompost lépe absorbuje vodu, takže dokáže radikálně zlepšit vodní retenci trávníků. Což je znát především při přívalových deštích. Aplikaci kompostu je nejlepší provádět ihned po aerifikaci, dokud jsou vytvořené díry dostatečně velké, aby kompost díry částečně vyplnil.

Takže celé řešení je v propichování a aplikaci kompostu. Pokud se tato drobná změna podaří do každoroční péče o trávníky implementovat, budeme mít za tři roky úplně jiné trávníky – svěží a hezké, tak jako to je v obcích na západ i na jih od našich hranic.

Kde obce koupí kompost? Velká část obcí, obzvláště těch větších si produkuje kompost sama na obecních kompostárnách. Pak už stačí jednorázově investovat do aerifikátoru, kde cena pro menší plochy začíná na 99000 Kč, např. Billy Goat Plugr 18 je vhodný na členité a úzké plochy jako jsou pásy mezi chodníkem a silnicí. Jeho hodinová výkonnost je až 2000 m2/hod.

Čím lehčí stroje, tím pro trávníky lépe, protože se předchází nadměrnému utužování trávníku. Proto z široké nabídky aplikátorů kompostu je nejchytřejší sáhnout opět po tom nejlehčím, což je stroj Ecolawn 250 o hmotnosti 150 kg a výkonností 5000 m2/hod. Pořizovací cena stroje je cca 175 000 Kč. Tento aplikátor je natolik hbitý, že zvládne kvalitně obsloužit i ty nejčlenitější trávníky.

trávník2.jpg
zdroj: Ecolawn.cz

Investice do těchto strojů dává smysl, protože jiné levnější řešení, jak zlepšit stávající trávníky neexistuje. Buď můžeme dál žehrat na sucho, na prašnost, na erozi, na to, že nám dešťová voda kanály odtéká rychle do moře, anebo něco změníme a nastoupíme cestu, která je již prošlapaná například v Kanadě a USA, kde péče o veřejné trávníky je na vysoké úrovni.

Udělá-li tuto změnu jedna obec, projeví se to ve vzhledu jedné obce, ale v národním měřítku to bude zanedbatelná změna. Pokud však tuto změnu bude razit 1000 obcí, bude to už mít zásadní vliv i na národní úrovni. Nejcennější voda je ta, která je vsáknutá v naší půdě.