Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Tisková konference k 2. etapě národní inventarizace kontaminovaných míst

| autor: Petr Jarolímek0

Tisková konference k 2. etapě národní inventarizace kontaminovaných míst

CENIA, česká informační agentura životního prostředí, která je resortní organizací Ministerstva životního prostředí, zajišťuje spolu s dodavateli realizaci 2. etapy národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM 2).

Národní inventarizace je jednou z hlavních priorit MŽP. Jedná se o celostátně a rovněž i mezinárodně sledovaný projekt zaměřený na podchycení a základní zhodnocení co nejúplnějšího počtu kontaminovaných a potenciálně kontaminovaných lokalit na území České republiky. 

Typickým příkladem kontaminovaného místa je třeba jen potenciální černá skládka, tedy možnost výskytu nějakého volně loženého materiálu, který skrývá nebezpečí kontaminace životního prostředí,” říká ředitel CENIA Miroslav Havránek.

Po nezbytné přípravě a dokončení výběrového řízení na dodavatele částí projektu, jsou od 1. března 2019 zahajovány terénní práce projektového týmu CENIA a jejích smluvních dodavatelů:

  • Společnost Dekonta, VZ Ekomonitor, GEOtest – NIKM 2 (plošná inventarizace)

  • ProGeo Consulting s.r.o (administrace databáze projektu)

  • Ing. Jiří Tylčer, CSc. (externí kontrolor – supervizor projektu)

Cílem je inventarizace kontaminových míst na celém území ČR, poté prioritizace, tedy určení, jak urgentní je kontaminace z hlediska dopadu na ekosystému a následně příprava sanací. Výsledky budou shrnuty a zhodnoceny v 15-ti souhrnných zprávách, jejichž náplní bude charakteristika problematiky kontaminace horninového prostředí v jednotlivých krajích, na území hlavního města a na území celé republiky.

První etapa, v níž jsme zmapovali kontaminovaná místa, již proběhla. Území České republiky bylo mapováno metodami dálkového průzkumu země, včetně pohledu pod vegataci pomocí lidaru, a hledali jsme indicie, tedy území, která budila podezření," upozorňuje Miroslav Havránek a doplňuje: V této první vlně jsme identifikovali asi 38 tisíc těchto indicií. Ty následně prošly tzv. čištěním, v jehož rámci byl jejich počet snížen na 17 tisíc. V následném kroku budeme indicie prověřovat v místě a budou se rozšiřovat o data z tohoto místního šetření. Prvním krokem k nápravě problému je uvědomit si, že existuje.”

Celkovým výstupem projektu bude naplněná databáze SEKM (systém evidence kontaminovaných míst) Ministerstva životního prostředí.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Foto: Petr Jarolímek

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert