Systém třídění odpadu je v České republice propracovaný a dá se říci, že Češi třídí rádi. Neměli bychom však usínat na vavřínech. Stále je co zlepšovat.
1.Třiďte bioodpad, třiďte bioodpad, třiďte bioodpad…
Bioodpad velmi často končí v černých popelnicích na směsný odpad. Je to škoda, protože likvidace směsného odpadu stojí hodně peněz a bioodpad je přitom možné dále využít.
Třídit bioodpad rostlinného původu mohou všichni - domácnosti, školy, úřady i firmy. Stačí si zjistit, kde je nejbližší možnost, kam odkládat vytříděný bioodpad. Pokud si nevíte rady, obraťte se na místní městský či obecní úřad. Pak si připravte nádobu, kam budete odhazovat odkrojky zeleniny, čajové sáčky, kávovou sedlinu, skořápky od vajec, zbytky rostlin a podobně a můžete začít.
2.Tuky a oleje z kuchyně mohou ucpat kanalizaci
Když vyléváte použitý olej do dřezu, usazuje se tuk na stěnách kanalizace. Po zchladnutí zde ztuhne a začne na sebe nabalovat další a další nečistoty. Vznikají obrovské hroudy tuku plné příměsí, které omezují průtok kanalizací a mohou ji dokonce ucpat.
Upotřebené jedlé oleje a tuky jsou přitom kvalitní surovinou, která se po zpracování dále využívá v řadě odvětví.
Ideální je připravit si PET láhev, kam se v domácnosti slévá použitý olej a tuk. Láhev s upotřebenými JEDLÝMI oleji a tuky je možné odkládat do nádob distribuovaných obcí občanům, pokud obec tyto nádoby poskytuje, nebo do speciálně určených kontejnerů v ulicích nebo do sběrných dvorů.
3.Recyklace hliníku šetří energii v porovnání s jeho výrobou
Mohlo by se zdát, že třídit třeba víčka od jogurtů nemá tak velký význam, vždyť jsou lehká a ani nezaberou moc prostoru. Opak je však pravdou.
Hliník je v průmyslu druhým nejpoužívanějším kovem. Recyklace hliníku je přitom o 95 % méně energeticky náročná, než je výroba nového.
V České republice se zatím hliníkové odpady získávají obtížně. Je čas to změnit. Hliníkové obaly lze třídit do kontejnerů na drobný kovový odpad, nebo je možné je odevzdat ve sběrných dvorech.
4.Elektroodpad
Ve vysloužilém elektru se skrývá velké množství cenných druhotných surovin a vzácných kovů jako zlato, stříbro, měď, platina nebo kobalt. Tříděním elektroodpadu se tak šetří přírodní zdroje.
Elektroodpady jsou vysloužilé spotřebiče, které fungovaly na elektrický proud nebo baterie. Jsou označeny symbolem přeškrtnuté popelnice. To znamená, že nepatří do směsného odpadu ani na skládku, ale je potřeba je třídit a recyklovat, či jinak ekologicky zpracovávat.
Při nákupu nového elektrospotřebiče je nejjednodušší odevzdat v prodejně zdarma i starý kus nebo si nechat starý spotřebič zdarma odvézt při dovozu toho nového.
Další možností je využití kontejneru na elektroodpad, který slouží pro menší spotřebiče, odvoz do sběrného dvora nebo využití bezplatné služby „Buď líný“, která nabízí odvoz elektrozařízení z domácností - objednat lze na webu zde nebo na lince 840 550 650 (zajišťuje Rema).
Baterie lze odevzdávat i na řadě dalších míst – v obchodě, kde se prodávají, do sběrných boxů na některých úřadech nebo ve školách, do domácnosti je možné objednat si speciální krabičku, kterou lze zdarma odeslat poštou, objednat lze zde (zajišťuje Ecobat).
Aleš Leksa - leksa.ales@seznam.cz 9.7.2021 9:35
Vážení, dokud ve sběru tříděného a využitelného odpadu nebudou hrát významnou roli PENÍZE ZA VÝKUP, tak to bude fungovat stejně špatně, jako doposud. Jak je možné, že za komunistů fungoval výkup vratných obalů a druhotných surovin ZA PENÍZE a dnes to nejde? Slušnost a dobrá vůle, nikdy nebude fungovat tak dokonale, jako PENÍZE. Aleš Leksa, Šluknov.