Těžba a její dopady na životní prostředí

| autor: Hana Tomášková0

tezba1 (2).jpg
zdroj: Milena Mohrmannová

Devátý ročník konference Těžba a její dopady na životní prostředí řeší nejen problematiku rekultivace území postižených těžbou, ale také jejich revitalizaci a resocializaci, tedy odstranění následků těžby a zajištění nového využití takto rekultivovaných lokalit.

Transformační proces v Ústeckém kraji

Transformaci severočeských hnědouhelných regionů z pohledu obnovy krajiny se věnovala Ing. Markéta Hendrychová, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze.

Jak uvedla, Ústecký kraj již dávno není měsíční krajina. Přesto se zde najde řada problémů k řešení. Jedním z nich jsou vyloučené lokality. Transformační strategie tak napomáhají k lepšímu rozvoji kraje.

• RE:START

Od roku 2015 funguje RE:START pro strukturálně postižené uhelné regiony. Je vzorem pro další evropské uhelné regiony.

• Uhelná platforma Ústeckého kraje

Platforma se věnuje problematice ukončování využívání uhlí a snaze zmírnit negativní dopady na hospodářskou, sociální a enviromentální situaci Ústeckého kraje.

• Komunikace s celorepublikovou Uhelnou komisí

Jedná se o scénářích útlumu těžby. Základní modelový rok je rok 2038 s náklady 327 mld. Kč. Progresivní scénář počítá s rokem 2033 a náklady 471 mld. Kč.

• Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje a Inovační centrum Ústeckého kraje

Hospodářská a sociální rada a Inovační centrum aktivně přispívají k transformačnímu procesu Ústeckého kraje.

• Krajský plán transformace a výběr strategických projektů

Strategické projekty

• RUR – region univerzitě, univerzita regionu (UJEP) – transformace vzdělávání, ochrana životního prostředí
  • Green Energy Technologies Centre (UJEP) – výzkumně vzdělávací energetické pracoviště
  • Transformační centrum Ústeckého kraje (Ústecký kraj) – pilíř proměny regionu
  • SYNERGYS – Systémy pro energetickou synergii (Česká geologická služba) – geotermální energie
  • Gigafactory (ČEZ, a.s.) – továrna na výrobu lithiových baterií v bývalé elektrárně Prunéřov
  • Animace pro spravedlivou transformaci Ústeckého kraje (Krajské sdružení NS MAS ČR Ústeckého kraje, z.s.) – propojení stakeholderů
  • POZATR (Úřad práce ČR) – podpora zaměstnanosti
  • Vodíková mobilita – zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem (Dopravní podnik města Ústí nad Labem, a.s. – vodíkové autobusy a infrastruktura
  • H2 Triangle (FOR H2ENERGY, s.r.o.) – vodíkové hospodářství (výroba zeleného vodíku, jeho komprese, skladování, distribuce či konverze zpět na obnovitelnou elektřinu)
  • Těžba lithia na Cínovci (ČEZ, a.s./ České energetické závody)
  • Green Mine – celková revitalizace a resocializace lomu ČSA (Sev.en Innovations, a.s.)

Fond pro spravedlivou transformaci

Plán transformace Ústeckého kraje představuje strategické východisko pro využití zdrojů Fondu pro spravedlivou transformaci.

Jedná se o fond Evropské unie určený pro tři české uhelné regiony, tj. Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj, které si mohou v následujících sedmi letech rozdělit cca 41 miliard korun. Jeho hlavním smyslem je podpořit území, která se z důvodu procesu transformace na klimaticky neutrální ekonomiku Evropské unie do roku 2050 potýkají se závažnými sociálně-ekonomickými problémy. Těmito územími jsou především regiony, kde dochází k útlumu těžby uhlí.

Operační program Spravedlivá transformace

Tento program je v období 2021–2027 zcela novým programem Ministerstva životního prostředí zaměřeným na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se to týká Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je především zajistit dostatek pracovních míst pro pracovníky, kteří odcházejí z uhelného průmyslu. Neméně důležité je i zabezpečit obnovu krajiny, jež byla těžbou uhlí zasažena. Prostředky z Fondu pro spravedlivou transformaci budou poskytovány právě prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace.