Teplárny opět zahájily dodávky tepla pro vytápění

| zdroj: TZ Teplárenské sdružení ČR0

radiator5.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vzhledem k výraznému poklesu průměrných denních teplot na konci minulého týdne, začaly některé teplárny už v pátek opět natápět soustavy zásobování teplem a dodávat odběratelům teplo také pro vytápění. O víkendu se k nim přidaly další teplárny a podle předpovědi by v úterý měla topit většina tepláren v zemi.

„Připravenost většiny tepláren na novou topnou sezonu prověřilo studené počasí na přelomu srpna a září. Teď už to vypadá na opravdový začátek vytápění pro téměř 4 miliony obyvatel České republiky, které se mohou spolehnout na bezpečné a ekologické dodávky tepla z teplárenských soustav,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

„Podle našeho průzkumu se v pátek začalo topit například v Českých Budějovicích, v Táboře, Plané a Sezimově Ústí, v Kladně nebo v Liberci. V sobotu se přidal Ostrov, v neděli Plzeň s Opavou nebo Českou Lípou. Ode dneška by měly dodávat naplno teplo pro vytápění soustavy v Praze, Děčíně, Brně, Zlíně, Otrokovicích, ale i ve Frýdku-Místku, Vsetíně, Litvínově a Mostě nebo Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Podle předpovědi teplot na příští dny by dnes měla zahájit vytápění většina tepláren,“ pokračuje Martin Hájek, ředitel výkonného pracoviště Teplárenské sdružení ČR.

„Potřeba tepla na vytápění v letošním roce je zatím zhruba o desetinu vyšší než průměr posledního desetiletí,“ zhodnotil dosavadní klimatický průběh ředitel Martin Hájek. V letech 1961 až 1990 se začínalo s vytápěním průměrně kolem 15 září. V poslední dekádě 2011 až 2020 se průměr zahájení vytápění posunul na 20. září.

Poznámky:

Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí podle ČHMÚ. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Dodávky tepla jsou přerušeny nebo ukončeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty.

Průměrná denní teplota venkovního vzduchu se vypočítá jako čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch. Měření se provádí v 7, ve 14 a ve 21 hodin, přičemž teplota naměřená ve 21 hodin se započítá dvakrát.