Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Tepelná čerpadla – logické řešení současné energetické situace

| autor: Ing. Lubomír Kuchynka, AC Heating0

ACHEATING1.jpg
zdroj: AC Heating

V současné době se téměř 50 % konečné spotřeby energie Evropské unie používá k vytápění a chlazení. Z tohoto objemu tvoří 80 % budovy. Proto je potenciál pro úsporu energie v tomto sektoru skutečně obrovský.

Role tepelných čerpadel je stále významnější

Tepelná čerpadla představují jeden z hlavních pilířů pro snižování energetické náročnosti celé naší společnosti. Přímo navazují na téma snižování emisí CO2, které sice může vzbuzovat pozitivní i negativní emoce, ale jasně dokládá, že nižší spotřeba energie je rozhodně prospěšná. Tím spíše, pokud se v případě tepelných čerpadel jedná o opatření, které je navíc ekonomicky návratné a efektivní. Dnes se přidává další rozměr. Plán na postupnou dekarbonizaci přes ruský plyn zhavaroval a je nutné hledat jiné cesty.

Energetická úspora a využití obnovitelných zdrojů je možná jak v rodinných domech, bytovými domech, školách, bazénech, hotelích, tak v průmyslových aplikacích na bázi zpětného získávání tepla. Tepelná čerpadla jsou osvědčenou a spolehlivou technologií. V uvedených sektorech hrají svoji roli již po desetiletí. Navíc v důsledku zvyšování cen energetických komodit získávají ještě více na významu.

Nyní máme před sebou výzvu, spočívající ve snížení závislosti na ruském plynu. Plyn, který měl být náhradou za neekologické uhlí, sice můžeme importovat i odjinud, ale za jakou cenu a v jakém množství? Je pravděpodobné, že této komodity nebude v budoucnu přebytek, jako tomu bylo dříve, kdy 1 kWh stála desítky haléřů. Proto je rozumné vymýšlet a volit dnes již dobře zvládnuté postupy a metody, které povedou ke snížení spotřeby této do budoucna neperspektivní komodity.

Osvědčená řešení s velkým přínosem

Neexistuje jedno univerzální a jediné správné řešení, které spasí svět. Existuje ale celá řada různých opatření, která při jejich masovém nasazení efekt jako celek přinesou. Pokud budeme mít tři podobné rodinné domy, jeden bude vytápěn elektrickým kotlem a zbylé dva budou vytápěny plynem, a všechny tři přejdou na tepelné čerpadlo, spotřeba elektrické energie zůstane stejná (protože první dům nově s tepelným čerpadlem spotřebuje pouze třetinu dosavadní spotřeby elektřiny a další dva domy mohou spotřebovat ty zbylé dvě třetiny) a spotřeba plynu dvou druhých domů bude rázem nulová. Domů s elektrokotli je mnoho a s plynovými kotli také. Tento příklad ukazuje, že opatření, která jsou ekonomicky výhodná, snižují radikálně energetickou náročnost a eliminují spotřebu plynu, zde jsou. Takové opatření navíc ani nezvyšuje žádným způsobem zatížení elektrické sítě.

Pokud budeme doplňovat tepelná čerpadla o fotovoltaické elektrárny umístěné na střechách domů, zajistíme další snížení spotřeby v jarních a letních měsících, kdy je zapotřebí energie pro topení, ohřev vody a v létě navíc někde pro chlazení.

acheating2.jpg

Větší, ale zvládnuté výzvy

Ještě větší přínos můžeme nalézt například v oblasti bytového fondu. Existuje celá řada bytových domů, které jsou napojeny na centrální výtopny či systémy dálkového vytápění. Tyto centrální zdroje nejsou vždy zcela moderní nebo jsou provozovány s velkými ztrátami. Teplota topného média musí být vždy nastavena na ten teplotně nejnáročnější objekt. To ztráty v rozvodech ještě zvyšuje. V takovém případě je vhodné uvažovat o decentralizaci těchto částí a osadit tam tepelná čerpadla. Ze zkušenosti víme, že úspora na rozvodech je v řádu desítek procent a úspora na optimálním nastavení vytápění pro daný konkrétní dům přináší obvykle další desítky procent úspor. Tepelná čerpadla navíc získávají teplo z okolního prostředí, a tedy přibližně 2/3 energie je navíc zcela zdarma. Jedno opatření na jednom takovém bytovém domě přinese v celkovém součtu úsporu energie obvykle mezi sedmdesáti a osmdesáti procenty.

Je zde i mnoho bytových domů s dosluhujícími a neefektivními plynovými kotli, které již decentrální jsou a je možné je ihned nahradit tepelnými čerpadly.

Dlouho byl klid, nyní musíme konat

Po desetiletí probíhala modernizace energetických soustav, včetně rozvoje tepelných čerpadel a obnovitelných zdrojů velmi poklidně a pomalu. Nyní je zapotřebí začít jednat a používat to, co máme teď a tady.

Současně s tímto je nutné hledat další cesty pro teplárenství, jakým způsobem více zapojit technologie tepelných čerpadel, geotermie, je zapotřebí zefektivňovat teplárny, zlepšit využití odpadního tepla, které vzniká při výrobě elektrické energie a v neposlední řadě zrychlit povolovací procesy pro výstavbu nových zdrojů. Jen tak docílíme změny, kterou tak nutně potřebujeme.

acheating3.jpg
AC Heating/ Předání kotelny na Praze 6

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert