Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ta PET láhev je moje aneb pojďme navýšit sběr o jednu petku

| autor: Hana Tomášková0

pet láhev.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Popravdě řečeno, těch PET lahví z nápojů, které si já osobně zakoupím, moc není. Ale zaujala mě diskuze na téma, komu patří tzv. petka po vypití nápoje, když se stává odpadem.

Spotřebitel si zakoupí výrobek v PET obalu, zaplatí za něj a tím se zboží stává jeho majetkem. Výrobce zaplatí povinný poplatek za sběr a recyklaci obalu neziskovému systému EKO-KOM. Spotřebitel po zkonzumování obsahu, vyhodí obal do nádoby na plasty. V tu chvíli se majitelem odpadu stává obec, jakožto původce odpadu.

Zdá se to jasné. Mohlo by to být dokonce i úsměvné – takové hašteření o nějaký odpad. Kdyby se ovšem nejednalo o nejcennější komoditu z nádob na odpadní plasty. Odpadů máme mnoho druhů. Některé jsou z hlediska následné recyklace zajímavější více, některé méně, část zůstává mimo zájem.

Boj o petky je jedním z důsledků změny evropské legislativy, která uvádí, že od roku 2025 musí každá PET láhev obsahovat minimálně 25 % recyklátu (rPET). Ovšem rPET je žádaný nejen v nápojářském průmyslu. Odpadní petky končí i v dalších spotřebních odvětvích. Vyrábí se z nich vlákna, koberečky do aut, flísové bundy, fólie a mnoho dalších výrobků.

Snahy o získání rPET jsou pochopitelné, nicméně obchodní zájmy by neměly být nadřazeny těm environmentálním. Odpadních PET lahví určených k recyklaci je nejen v České republice nedostatek, a proto se dováží. Trh s petkami jen kvete, ale nezelená se. Uhlíková stopa roste.

Česká republika dokáže vysbírat a vrátit k recyklaci osm PET láhví z deseti uvedených na trh. To je velmi dobrý výsledek. Evropská unie požaduje navrátit 9 PET lahví z deseti. Potřebujeme tedy vylepšit výsledek o 1 PET láhev.

Vidím tu velkou šanci na úspěch. Času máme do roku 2029 dost. V průběhu let se ukázalo, že města a obce dokáží velmi dobře pracovat s občany. Míra třídění roste, tlak na obce po změně odpadové legislativy ještě zesílil a jejich zájem na snížení produkce odpadů je evidentní.

Navýšit sběr o jednu petku by se mohlo stát výzvou. Občané jsou soutěživí a motivace spolu s osvětou fungují jako dobrá kombinace spolupráce veřejné sféry a obyvatel. Pro obce by to mělo pozitivní dopad, protože spolu se splněním cíle sběru PET lahví by se jistě navýšil i tříděný sběr dalších komodit.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert