Systém dálkových odečtů energií získal ocenění Ministerstva vnitra ČR

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Královéhradecký kraj0

Královéhradecký kraj odečty
zdroj: Královéhradecký kraj

Projekt Rozvoj systému hospodaření s energií v Královéhradeckém kraji využívá systém dálkových odečtů spotřeb jednotlivých druhů energií. To přináší zefektivnění hospodaření s energiemi a prevenci škod na majetku z důvodu havárií. Kraj dlouhodobě hospodaří podle standardu ISO 50001.

Dálkové odečty pomáhají šetřit elektřinu, plyn, vodu a teplo

Projekt Rozvoj systému hospodaření s energií v Královéhradeckém kraji zlepšuje management hospodaření a zvyšuje energetickou hospodárnost. Pilířem projektu je zavedení systému dálkových odečtů spotřeb jednotlivých druhů energií jako jsou elektřina, plyn, voda a teplo.

„Inovativní dálkové odečty energií nám umožňují mít přehled o hospodaření s energiemi v krajských nemovitostech napříč regionem, a to ve čtvrthodinových intervalech po celý den. Zároveň tento systém dokáže při nestandartních odběrech například vody kontaktovat odpovědnou osobu a tím předejít škodám spojeným s případnou havárií. Součástí chytrého řešení energetické hospodárnosti je také kalendář revizí nebo e-learning pro energetické managery,“ popsal rozvoj hospodaření s energiemi náměstek pro oblast inovací, investic a informačních technologií Pavel Bulíček.

Celkem se jedná o 1 071 odběrných míst sledovaných dálkově ve 100 organizacích na 275 adresách. Zdrojem dat, na kterém je systém primárně založený, jsou dálkové odečty ve všech organizacích zařazených pod krajský energetický management.

Dodavatelem systému umožňujícího provádět dálkové on-line odečty v organizacích Královéhradeckého kraje zapojených do systému EnMS je společnost SOFTLINK s.r.o.

Certifikát ISO 50001

Systém umožňuje automatické analytické a grafické výstupy, a to v porovnání s dalšími kraji v unikátním rozsahu. Lze tak předpokládat další úspory energií podle prestižního mezinárodního standardu ISO 50001, na jehož základě kraj již dlouhou dobu s energiemi hospodaří.

Certifikát ISO 50001 za hospodaření s energiemi se kraji podařilo získat na tři roky již koncem roku 2018. Za roky 2019 až 2021 pak uspořil přes 31 488 MWh energie. To odpovídá roční kompletní spotřebě (topení, vaření, teplá voda, svícení, ostatní spotřebiče) 1 750 domácností.

„Koncem roku 2021 kraj získal znovu certifikát ISO 50001. Musí jej však podle pravidel každý rok obhájit. To se koncem loňského roku podařilo, mimo jiné právě i díky projektu dálkových odečtů. Protože kraj pokračuje v dalších opatřeních k dosažení energetických úspor, jako je například montáž fotovoltaických panelů na střechy budov, tak nám nový krajský systém umožňuje také jejich přesné vyhodnocení,“ upřesnil Pavel Bulíček.

Dotace na projekt

Na projekt dálkových odečtů kraj získal dotaci. Celkem se náklady vyšplhaly na 14 milionů korun, z nichž 10 milionů pokryla dotace. Realizaci a provoz systému zajišťuje krajské Centrum investic, rozvoje a inovací.

Ocenění od Ministerstva vnitra ČR

Projekt získal Cenu ministerstva vnitra za inovace ve veřejné správě cílené na zaměstnance. Odborná komise hodnotila zejména realizaci inovativní aktivity, uplatnitelnost i v dalších organizacích nebo vyhodnocení plánu zlepšení ve srovnání s předchozím obdobím.

„S velkou radostí jsem převzal Cenu Ministerstva vnitra za inovaci ve veřejné správě a jsem hrdý, že právě našemu kraji se pod vedením kolegů z odboru investic daří úspěšně pokračovat v centrálním shromažďování a zpracovávání informací o spotřebě energií,“ uvedl náměstek Bulíček.

Zástupci kraje převzali cenu z rukou ředitele odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra ČR Davida Slámy na 7. ročníku konference Moderní veřejná správa.

Cena_ministra_vnitra_400dpi_otoc_page-0001_2