Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Středočeský kraj se intenzivně věnuje opatřením na úsporu energií

| zdroj: Středočeský kraj0

radiator7.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Středočeský kraj se nejen v souvislosti s aktuální situací intenzivně věnuje opatřením na úsporu energií. V rámci takzvaného EPC projektu (Energy Performance Contracting), který představuje velmi efektivní nástroj realizace úsporných opatření, dojde v případě krajského úřadu v letošním roce k výměně tepelného zdroje, který zásadně zefektivní vytápění budovy.

Současně je připravována například výměna osvětlení v kancelářích úřadu za úsporné řešení, zateplení stropní konstrukce do půdních prostor nebo zavedení systému individuální regulace teplot jednotlivých místností. Úspory plynoucí z realizace projektu jsou vyčísleny na 1,6 milionů korun ročně.

Díky výměně tepelného zdroje bude v rámci Krajského úřadu možné na základě teplotních čidel regulovat teplotu tak, aby nedocházelo v topné sezóně k přetápění. „Věříme, že díky úsporným opatřením se podaří dojít minimálně k takové úspoře, o jaké hovoří Evropská unie. Ta zmiňuje skutečnost, aby i například ve veřejných budovách došlo mezi letošním srpnem a koncem března 2023 k úspoře spotřeby plynu o 15 procent,“ vysvětluje radní pro oblast investic, majetku Libor Lesák. Při vytápění prostor budovy bude dodržována platná legislativa.

Nad rámec projektu EPC realizoval Středočeský kraj v letošním roce další opatření, které povede k úsporám energií. „Důležitým krokem, který se nám letos povedl úspěšně dokončit, byla výměna značné části oken na budově úřadu, které díky kvalitní tepelné izolaci taktéž zajistí značné úspory. Zejména v dnešní době se zcela jistě na spotřebě projeví,“ dodává radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák.

Středočeský kraj se v tomto ohledu zaměřuje také na své příspěvkové organizace. Rada kraje již v březnu tohoto roku schválila seznam celkem 105 objektů pro řešení energetických úspor. Opatření přijdou na téměř 960 milionů korun, kdy je úspora v souhrnu po zavedení opatření odhadována na téměř 50 milionů korun ročně. Aktuálně jsou realizovány například projekty v nemocnici Kutné Hoře či Mladé Boleslavi v celkové výši investice zhruba 182 milionů Kč. V rámci seznamu se počítá také například s budovami škol. Součástí většiny řešení vedoucích k energetickým úsporám je například instalace fotovoltaického systému, výměna zdrojů tepla či výměna osvětlení za LED technologie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj