Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Spotřeba byla začátkem roku vyšší i pandemii navzdory, výrobu elektřiny z OZE táhla nahoru voda

| zdroj: Amper Meteo0

elektrina7.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Meziroční spotřeba elektřiny v Česku za uplynulé čtvrtletí stoupla o 3,2 procenta. Přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie se ukázal být relativně malý.

Výrobě elektřiny ze slunce a větru konec zimy nepřál, o to více se ovšem dařilo vodním elektrárnám. To jsou hlavní zjištění odborníků ze společnosti Amper Meteo, kteří připravili meziroční vyhodnocení spotřeby a výroby energie z obnovitelných zdrojů (OZE) za měsíce leden až březen tohoto roku. Navazuje na pravidelné kvartální analýzy, které jsou k dispozici zde.

„Pokud spotřebu elektřiny očistíme o vliv počasí, může dobře odrážet stav ekonomiky a tím vliv pandemie,“ vysvětluje analytik firmy Amper Meteo Kamil Rajdl. „Při porovnání jednotlivých týdnů prvního kvartálu let 2020 a 2021 vidíme, že očištěná spotřeba v právě uplynulém čtvrtletí nakonec byla nižší, a to o 2 až 4 procenta. Z dat za týdny od 22. března je ovšem zřejmé, že letošní lockdown má menší efekt než ten loňský. Oproti stejnému období v minulém roce začala očištěná spotřeba růst o více než 8 procent,“ konstatuje Rajdl. Po odstranění vlivu jednotlivých týdnů vychází spotřeba za celý první kvartál 2021 o 1,55 procenta nižší než v roce 2020 s ohledem na to, že pandemie na Česko udeřila až v posledních týdnech prvního čtvrtletí minulého roku. Mezikvartální změna (Q1-2021/Q4-2020) přesto značí další zpomalování ekonomiky, konkrétně o pokles o 0,61 procent. Což je obrácený trend než v druhé polovině minulého roku (Q4/Q3-2020).

Méně slunečné počasí a více sněhové pokrývky příliš nepřálo fotovoltaickým a větrným elektrárnám a způsobilo meziroční propad výroby o 20 procent a vůči dlouhodobějšímu průměru (2015-2019) o 10,5 procent. „To výrobce nemusí zatím příliš mrzet, jelikož fotovoltaické elektrárny vyrábějí nejvíce v letním období,“ soudí hlavní meteorolog Amper Meteo Milan Šálek a dodává: „Horší situace je ve výrobě větrných elektráren. V zimě bývá větrnější počasí a výroba vyšší. Letos se ale negativně projevila častější námraza na elektrárnách, a to bohužel i v době, kdy celkem foukalo. Meziročně je výroba z větru nižší o 40 procent, protože minulý rok bylo námrazových stavů vlivem teplejšího počasí podstatně méně.“

Co se nevyrobilo ze slunce a větru, tak ale plně nahradila voda a po několika hubených letech mohli být letos výrobci spokojeni. Energie z vodních elektráren se vyrobilo meziročně o 53,5 procent více, což oproti období 2015-2019 činí o 43 procenta více. „Výroba pokračovala ve zvýšeném trendu z poloviny minulého roku i přesto, že celkově za uplynulou zimu napadlo o zhruba 10 procent méně sněhu, než jaký je dlouhodobý průměr,“ doplňuje Milan Šálek. Obnovitelné zdroje tak díky vodě vyrobily o 2,1 procent více energie než za stejné období před rokem.

amper1.png
Obr. 1. Mezikvartální a meziroční kvartální změna očištěné spotřeby o vliv počasí
amper2.gif
Obr. 2. Meziroční týdenní změny spotřeby elektřiny očištěny různými metodami o vliv počasí
apmper3.gif
Obrázek 3. Kumulativní výroba z fotovoltaických, větrných, vodních elektráren doplněná o spotřebu elektřiny v porovnání s průměrem 2015-2019 a také pouze rokem 2020 (viz spodní levý graf).

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj