SmVaK Ostrava: Výroční zpráva 2022: pokles ztrát v síti, stabilní výroba, miliarda do infrastruktury

| zdroj: SmVaK Ostrava0

SmVaK_ÚV Nová Ves
zdroj: SmVaK Ostrava

SmVaK Ostrava zveřejnily výroční zprávu za rok 2022, která komplexně popisuje činnost a fungování společnosti v daném období. Společnost vyrobila 56 764 tisíc metrů krychlových pitné vody, což představuje meziroční pokles o 790 tisíc metrů krychlových.Pokles byl zaznamenán u odběrů domácností, nárůst u ostatních odběratelů a systémů dalších vodárenských společností (VAK Přerov, OVAK a další).

Úspěchem je meziroční pokles objemu vody nefakturované z 6 519 tisíc metrů krychlových na 5 747 metrů krychlových. Ztráty v síti dosáhly historického minima.
Do vodárenské infrastruktury směřovala v součtu investic (765 milionů, což je historicky nejvíce) a oprav (260 milionů) více než jedna miliarda korun. Společnost dosáhla zisku před zdaněním 543,1 milionu korun. Celkové výnosy činily 2,99 miliardy korun. SmVaK Ostrava zaměstnávaly více než 870 lidí a patří mezi významné zaměstnavatele regionu.

Odběry domácností meziročně klesly o zhruba 1 milion kubíků, což v důsledku vedlo k poklesu spotřeby osoby v domácnosti za den na 87 litrů, oproti 91 litrům v předchozím roce. Naopak o 2,2 % (418 tisíc metrů krychlových) vzrostly odběry dalším vodárenským společnostem, o 575 tisíc metrů krychlových více odebraly ostatní odběratelé mimo domácnosti.

Společnost zajišťovala provoz 5 141 kilometrů vodovodní sítě včetně téměř 142 tisíc vodovodních přípojek, 44 úpraven pitné vody, 353 vodojemů a 225 čerpacích stanic. Na vodovodní síť bylo napojeno více než 711 tisíc obyvatel, osazeno bylo téměř 144 tisíc vodojemů, vodovodní přípojky měly délku 770 kilometrů.

Společnost provozovala kanalizační síť v 81 obcích a městech v celkové délce 1 914 kilometrů. Na kanalizaci bylo napojeno 478 685 obyvatel. Odkanalizováno bylo 26 397 tisíc m3 odpadních vod. Čištění odpadních vod bylo zabezpečováno v 78 čistírnách. Jejich celková projektovaná kapacita činí 263 163 m3 za den, což představuje hodnotu pro 958 324 ekvivalentních obyvatel. Množství odkanalizované vody od obyvatelstva a průmyslu se oproti roku 2021 mírně snížilo. Za hodnocené období bylo ve všech čistírnách odpadních vod zpracováno celkem 43 388 tisíc m3 odpadních vod.

Výroční zpráva zachycuje také aspekty udržitelnosti a společenské odpovědnosti při každodenní činnosti společnosti. Ať již se jedná o vzdělávací programy pro školy, problematiku rozšiřování biodiverzity ve vodárenských lokalitách, spolupráci s česko-těšínským spolkem TRIANON, která má sociálně-ekonomicko-ekologické aspekty, nebo grantový program pro motivované zaměstnance působící v neziskové sféře Plaveme v tom spolu! SmVaK Ostrava nadále zůstávají partnery řady významných kulturních, sportovních nebo společenských akcí v regionu.
„Dovolte mi proto, prosím, abych poděkoval za spolupráci v roce 2022 kromě svých kolegů také zástupcům měst a obcí v lokalitách, kde působíme, představitelům státní a veřejné správy, dodavatelům a obchodním partnerům, stejně jako odběratelům. Jen díky tomu jsme mohli uplynulý náročný rok úspěšně zvládnout a vstupovat s jasnou vizí do toho letošního,“ říká v úvodním slovu generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

SmVaK Ostrava - Výroční zpráva 2022