Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací

| autor: Liberecký kraj0

Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací

Liberecký kraj se rozhodl dlouhodobě podporovat vznik inovací. Činí tak prostřednictvím týmu odborníků, kteří na území kraje řídí aktivity, jež vedou k rozvoji a budování spolupráce mezi výzkumnými organizacemi, univerzitami, školami, veřejnou správou
a podnikatelským sektorem. Tento tým vystupuje pod zkratkou SALK neboli Smart akcelerátor Libereckého kraje.

V současnosti se chystá jeho následovník, projekt SALK II. Bude zaměřen na přípravu dalších projektů a intervencí pro rozvoj inovačního prostředí v kraji, mapování potřeb, vzdělávání, propagaci, přenos dobrých praxí a další témata.

Výsledkem jsou konkrétní projekty a služby zdejším subjektům, které se zabývají vzděláváním, vědou, výzkumem a vývojem, přenosem poznatků do praxe. Snahou je umožnit vývoj produktů za využití místních jedinečných znalostí, tradic, zkušeností

a vzájemné spolupráce. Liberecký kraj může stavět na svých přirozených konkurenčních výhodách v podobě jedinečných znalostí v oborech sklářství, strojírenství, textilnictví, elektrotechniky, nanotechnologií a membránových technologií.

„Prostřednictvím odborného týmu bude Liberecký kraj například poskytovat přímou finanční podporu na přípravu inovativních projektů prostřednictvím takzvaných Asistenčních voucherů, mapovat a analyzovat prostředí ve snaze nabídnout službu, která napomáhá lokálním subjektům překonávat překážky a minimalizovat bariéry v rozvoji nápadů, aktivně podporovat přípravu konkrétních inovativních projektových záměrů lokálních subjektů. Bude tedy poskytovat poradenství, koordinační servis, vytvářet prostor a příležitosti pro sdílení a přenos znalostí a technologií ze zahraničí a naopak i umožní vstupovat místním subjektům do světa. Stěžejním úkolem bude však propojování a vytváření pomyslného mostu mezi jednotlivými inovačními sférami, které působí dosud poněkud izolovaně, a to výzkumné, veřejné a soukromé,“ doplnila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro rezort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Liberecký kraj a jeho realizační tým SALK II budou úzce spolupracovat s Technickou univerzitou v Liberci, podnikatelským inkubátorem Lipo.ink a dalšími partnery. Mnozí z nich jsou již nyní zapojení do Rady výzkumu, vývoje a inovací Libereckého kraje, poradního orgánu samosprávy kraje pro oblast výzkumu, vývoje a inovací. Jednou z hlavních cílových skupin připravovaných aktivit je také nadcházející generace, tedy žáci základních a středních škol i studenti vysokých škol.

Odborný tým bude součástí ARR – Agentury regionálního rozvoje, spol. s r.o., jejímž stoprocentním vlastníkem je Liberecký kraj. Rozpočet odborného týmu na činnost trvající více než 3 roky bude 25 milionů korun a Evropská unie přispěje na činnost dotací necelými 21 miliony. Zbylou část uhradí Liberecký kraj z vlastních zdrojů. 

Konkrétní podobu jednotlivých činností v rámci projektu SALK II budou probírat pracovní skupiny, přičemž data jejich jednání budou včas zveřejněna. V případě zájmu o podrobnější informace se lze obrátit na e-mailový kontakt ris3@kraj-lbc.cz. Bližší informace jsou k dispozici na odkazu https://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz/page1874/rozvojove-dokumenty-strategie-rozvoje-lk-a-program-rozvoje-lk/strategie-inteligentni-specializace-ris3.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert