Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Sklo lze třídit už jen do jedné nádoby. Sklárnám to nevadí

| autor: Pavel Mohrmann0

kralupy
zdroj: Ilustrační foto/Průmyslová ekologie

Kralupy nad Vltavou přestaly svážet sklo ze dvou nádob, tradičních „zvonů“. Nyní se třídí barevné a čiré do jednoho.

Kralupy nad Vltavou je středočeské průmyslové město s 19 tisíci obyvateli. Od roku 2013 jsou obyvatelé osvobození od povinnosti platit poplatky za svoz a likvidaci jejich odpadů. Vedení města má ale v plánu ve svém odpadovém hospodářství udělat v blízké a střední době několik změn. Jedna již nastala – lidé můžou třídit sklo do jedné nádoby.

Třídit sklo již není potřeba

Okolnosti, které umožnily městu tuto změnu, vycházejí od zpracovatelů odpadního skla, tedy skláren. „Sklo, které v Kralupech sváží odpadová společnost FCC, se posléze dostává do skláren v podobě suroviny,“ vysvětluje místostarosta Kralup, Vojtěch Pohl a pokračuje: „Sklárny v dřívějších letech vykupovaly vytříděné čiré sklo za vyšší cenu, nicméně nyní sklárny disponují technologií, která umožňuje dotřídění barevného a čirého skla přímo v jejich provozovnách, čímž se stírá cenový rozdíl i potřeba sklo oddělit.“

Celkový objem sbíraného skla zůstává stejný, takže finanční bilance se pro město nezmění. „Dříve byly na každém stanovišti 2 sběrné zvony na sklo, každý byl svážen 1 x za měsíc. Nyní ponecháváme na sběrných místech jeden sdílený zvon, který je svážen každých 14 dní,“ dodává Vojtěch Pohl s tím, že hlavním benefitem této změny je pro město praktičnost, úspora místa a plynulost svážení, neboť v měsíčním intervalu mohlo dojít k nárazovému přeplnění zvonu. Díky úspoře místa nyní na vybraná místa umístilo město kontejnery pro svoz biologického odpadu ze sídlišť.

Bilance je záporná

V roce 2023 činily náklady na odpadové hospodářství město Kralupy nad Vltavou cca 25 mil. Kč a to kompletně za komunální, bio, separovaný odpad i za sběrný dvůr. Od společnosti Eko-kom obdrželo město za obaly odměnu ve výši cca 3,5 mil Kč. Čistý náklad na odpad města byl 21,5 mil. Kč a stále se zvyšují. I proto město uvažuje o změnách a zvýšení efektivity ve svém odpadovém hospodářství.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ