Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Šikmé letecké snímky úředníkům usnadní práci díky možnosti přesného měření ploch a výšek

| zdroj: Lesensky.cz0

Šikmé letecké snímky úředníkům usnadní práci díky možnosti přesného měření ploch a výšek

Šikmé letecké snímkování probíhalo nad zastavěným územím třinácti měst – Boskovicemi, Brnem, Břeclaví, Hustopečemi, Kuřimí, Mikulovem, Pohořelicemi, Rosicemi, Tišnovem, Veselím nad Moravou, Vyškovem, Znojmem a Židlochovicemi – v roce 2019. Nad dalšími sedmi obcemi s rozšířenou působností (ORP) – Blanskem, Bučovicemi, Hodonínem, Ivančicemi, Moravským Krumlovem, Slavkovem, Kyjovem a Šlapanicemi – budou letadla společnosti TopGis kroužit v letošním roce.

„Každé snímkování probíhá pomocí pětikamerového systému. Snímky jsou velmi detailní, kolmá kamera disponuje rozlišením deset centimetrů na jeden pixel. Při loňském snímkování naše letadla pořídila celkem 25 875 snímků, z toho nejvíce, konkrétně 8 420, samozřejmě nad krajským městem Brnem. Další tisíce snímků přibydou letos,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti TopGis Drahomíra Zedníčková.

Pro všechny šikmé i kolmé letecké snímky bude vypočteno prostorové umístění a orientace. „Díky této metodě je možné v mapové aplikaci využít možnosti přesného 3D měření v šikmých snímcích. Úředníci, projektanti a další pracovníci měst a obcí tak budou moci přímo v aplikaci změřit plochu střechy kterékoliv budovy, stejně jako její výšku. Jde o měření, která by jinak probíhala pomocí zdlouhavých výpočtů. Usnadní jim to například práci při plánování oprav a rekonstrukcí nebo přípravě žádostí o dotace na zateplení či výměnu střech,“ popsala Drahomíra Zedníčková.

„Plánujeme využít data šikmého snímkování pro práci jak v rámci odborů samosprávy – investice, správa majetku –, tak i státní správy – územní plánování, životní prostředí, doprava. Měření v šikmých snímcích umožní uživatelům získat velmi efektivně další parametr využitelný například pro plánování a posuzování stavebních záměrů jako rekonstrukcí nebo novostaveb na území města,“ komentuje Milan Štulpa z odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu Boskovice.

Šikmé snímky a zároveň aktualizované ortofotomapy z kolmé kamery obdrží jihomoravské ORP jako součást mapové aplikace Gisonline.cz, kterou TopGis provozuje. V aplikaci najdou pro zobrazování šikmých snímků a 3D pohledu zvláštní funkcionalitu. Po kliknutí do mapové části se zobrazí dotčený šikmý snímek z daného místa orientovaný ze severu, aplikace bude zároveň ukazovat směr pohledu. Bude možné využít funkce zoomu, stejně jako otočení pohledu požadovaným směrem, kdy se načte snímek stejného místa z jiného směru.

Foto: zdroj TopGis

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert