Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Sběrné dvory a odběr starých pneumatik

| autor: Hana Tomášková0

pneumatiky.jpg

Jaké možnosti nakládání se starými pneumatikami má obec? Lze přijímat tento odpad ve sběrných dvorech a za jakých podmínek?Přinášíme další informace od MŽP.

Na základě vašich dotazů v reakci na článek Správné třídění odpadu: Kam odevzdávat staré pneumatiky? jsme požádali Ondřeje Charváta z Ministerstva životního prostředí o doplnění informací týkajících se obcí a odběru starých pneumatik:

Možnosti obcí

Nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností oproti dříve platnému zákonu o odpadech nezavádí pro obce žádnou změnu. Obec tedy může sama sbírat pneumatiky, i pokud není místem zpětného odběru, tzn., že s ní žádný výrobce nebo kolektivní systém nemá uzavřenou smlouvu o zřízení místa zpětného odběru. Oproti starému zákonu o odpadech zákon o výrobcích pouze v § 97 odst. 3 konstatuje, že obec si může sběr pneumatik ošetřit v rámci veřejné vyhlášky týkající se komunálního odpadu.

Pokud obec sbírá pneumatiky, a nemá smlouvu s výrobcem o zpětném odběru, je pak na ní, komu pneumatiky předá. Sama si musí najít pro dané pneumatiky odbyt. V principu to musí být pouze zařízení ke sběru nebo zpracovatel (pneumatiky jsou sbírány ve standardním režimu odpadů). Je pochopitelné, že obec s tímto předáním bude mít náklad, tzn., musí za to zaplatit, protože její zpracování není zadarmo, tudíž i svoz pneumatiky nikdo nebude z obce ke zpracovateli realizovat bezúplatně. Je tudíž přípustné, aby si obec za převzetí pneumatiky nechala od občanů i platit. Současně ale již dnes existují obce, které pneumatiky na sběrných dvorech nepřijímají (i toto je nadále legitimní), a odkazují občany jen na místa zpětného odběru.

Je možné, že někteří výrobci budou mít časem zájem s obcemi smlouvy o zřízení míst zpětného odběru uzavírat

Pokud nějaký výrobce uzavře s obcí smlouvu o vytvoření místa zpětného odběru, pak by měl obci daný výrobce např. poskytnout kontejner a kontakty na dispečink, komu volat, když je kontejner plný atd. Toto je však čistě na dohodě mezi výrobcem a danou obcí, jaké benefity od výrobce získá. V ČR bylo k 31. 12. 2020 cca 130 individuálních výrobců pneumatik a 1 kolektivní systém. Dosud platilo, že nikdo s obcemi smlouvy o zřízení místa zpětného odběru neuzavíral, neboť všichni výrobci včetně kolektivního systému Eltma sbíraly pneumatiky prostřednictvím jiných kanálů (zejména pneuservisy, atd.). Od 1. 1. 2021 platí nová přísnější legislativa, přičemž je možné, že někteří výrobci budou mít časem zájem s obcemi smlouvy o zřízení míst zpětného odběru uzavírat, aby splnili vysoký cíl pro sběr pneumatik (80 %).

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert