Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Správné třídění odpadu: Kam odevzdávat staré pneumatiky?

| autor: Hana Tomášková1

pneumaticky.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Kam správně odevzdávat staré pneumatiky a lze je stále ukládat ve sběrném dvoře? Jaké možnosti mají obce při nakládání s tímto odpadem?

Podobné dotazy zaznívají v naší Poradně. Požádali jsme proto o odpovědi Ondřeje Charváta z Ministerstva životního prostředí.

Je pravda, že nově již není možné odevzdávat staré pneumatiky ve sběrném dvoře?

Informace, že není možné odevzdávat pneumatiky ve sběrných dvorech, je nepravdivá. Nový zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností tuto možnost nijak nezakazuje, respektive ponechává status quo ve smyslu starého zákona o odpadech, viz § 96 a § 97 zákona o výrobcích s ukončenou životností.

Jak správně nakládat se starými pneumatikami?

Pneumatiky mohou od konečných uživatelů přebírat:

1) Místa zpětného odběru, která zřizují výrobci (individuálně plnící výrobci nebo kolektivní systém ELTMA).

  • Místa zpětného odběru musí být viditelně označena a zpětný odběr musí probíhat zdarma, bez vázanosti na koupi nové pneumatiky či jiné služby a nesmí nadměrně zatěžovat konečného uživatele.
  • Místa musí být veřejně přístupná.
  • Výrobce musí pneumatiky od konečného uživatele odebírat bez rozdílu jejich značky.

Sběrná místa pro pneumatiky najdete v seznamu MŽP nebo ty zapojené do systému ELTMA zde.

2) Osoby oprávněné k převzetí pneumatiky podle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, viz § 96 zákona o výrobcích s ukončenou životností.

V principu toto mohou být sběrné dvory, svozové společnosti nebo zpracovatelé pneumatik.

banner_JRK1.png

Není ani dotčena možnost, aby obec na svém sběrném dvoře předání odpadních pneumatik zpoplatnila (nebo např. jen některých typů či až od určitého množství).

Obec naopak může na základě ustanovení § 97 odst. 3 zákona o výrobcích s ukončenou životností sama určit místa, kde budou pneumatiky v režimu odpadů (tedy nikoliv ve zpětném odběru) od konečných uživatelů přebírány.


Tento článek vznikl na základě vašich dotazů. Zajímá vás něco dalšího z oblasti třídění odpadu? Můžete využít naši poradnu:

Poradna3.png

Komentáře

  1. Dobrý den. Dle jiného úředníka MŽP není sběrný dvůr provozovaný obcí místem zpětného odběru. Když starosta obce žádal ministerstvo o možnost zapojit sběrný dvůr do systému, bylo nám sděleno, že to není možné. Jestliže zákon 542/2020 ponechává možnost odběru pneumatik sběrnými dvory jak se uvádí v tomto vyjádření MŽP, pak by se ovšem slušelo odpovědět na otázku zcela zásadní, co dál s pneumatikami ve sběrném dvoře. Byl bych rád, kdyby si úředníci na jedné chodbě ujasnili co budou říkat. Protože odpověď pana Charváta nepřímo nabádá občany, aby vozili staré pneumatiky do sběrných dvorů, neboť je to pro ně jednodušší řešení, než hledat na stránkách MŽP seznam odběrných míst, ale už neříká co dál, protože sběrné dvory nejsou na seznamu odběrných míst. Zdeněk Kutřín, místostarosta obce Staňkovice

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert