Červených kontejnerů na elektroodpad má 26 jihlavských sídlišť a zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení je možný ve třech sběrných dvorech.
„Výsledek studie jednoznačně dokazuje, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Jsem hrdá na Jihlavany, kteří poctivě třídí, má to smysl,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.
Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že Jihlavané v loňském roce vyřadili 121 543,63 kilogramů elektra, jehož recyklací uspořili 1 775,32 MWh elektřiny, 99 100,61 litrů ropy, 7 781,70 m3 vody a 64,29 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 369,87 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 1 605,88 tun.
„Tato čísla jsou samozřejmě uspokojivá, je však nutné si uvědomit, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Velké množství surovin, energie i vody se totiž spotřebuje také při výrobě,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.
Česko se ve sběru zlepšuje
V současné chvíli mají Češi prostřednictvím sběrné sítě společnosti ASEKOL k dispozici více než 17 000 sběrných míst. To je pětkrát více než například v ekologicky vyspělém Rakousku. Sběrný dvůr je již v každé středně velké obci. Zároveň ulice a separační stání jsou doplněny o červené kontejnery na drobné elektro. Každý, kdo má zájem třídit vysloužilé elektro, si může najít nejbližší sběrné místo na www.sberne-dvory.cz nebo na www.cervenekontejnery.cz.
Studie LCA posuzuje systém zpětného odběru vysloužilého elektrozařízení. Hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky studie jsou prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu. Konečná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech.
Foto: zdroj Jihlava
Komentáře