Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Sanace heřmanické haldy dostává jasnější obrysy

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

800px-Halda_Heřmanice_20090206
zdroj: wikimedia.org

V úterý 5. března se v Ostravě konalo první jednání Mezirezortní pracovní skupiny k problematice řešení sanace a rekultivace odvalu Heřmanice, kterou v minulém měsíci ustavil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Členy pracovní skupiny jsou i dva zástupci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Mezirezortní pracovní skupina, která se zabývá situací kolem heřmanického odvalu, je složená ze zástupců ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí a regionálního rozvoje, dále zástupců České inspekce životního prostředí, Českého báňského úřadu, Krajské hygienické stanice, Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Jednání se zúčastnili i zástupci státního podniku DIAMO.

„Ředitel státního podniku mi na začátku tohoto měsíce zaslal harmonogram sanačních prací, který by mohl být reálný. Tento plán dnes také představil na jednání pracovní skupiny. Všichni víme, že řešení situace ztěžují nejrůznější spory a změny majetkových poměrů, je ovšem na čase napnout síly a udělat maximum pro to, aby se začalo konat. I když jsme neustále ubezpečováni, že teploty odvalu jsou stabilní, a že aktuálně žádné nebezpečí nehrozí, není na místě nechat se uchlácholit a sanaci oddalovat. Zdraví našich občanů a kvalita životního prostředí musí být na prvním místě,“ řekl hejtman kraje Jan Krkoška. Doplnil, že překážkou rozhodně nesmí být financování sanačních prací.

„Jsem přesvědčen, že závazek státu vůči našemu regionu, který je poznamenaný těžkým průmyslem a těžbou černého uhlí, je neoddiskutovatelný,“ poznamenal hejtman kraje Jan Krkoška s tím, že situaci bude nadále sledovat a v rámci svých možností a kompetencí vyvíjet tlak na co nejrychlejší a nejefektivnější řešení celé situace. Příští setkání pracovní skupiny je naplánováno na 25. března 2024.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ