Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Rychlé napuštění bazénu může vést až k výpadku zásobování pitnou vodou

| autor: Hana Tomášková0

voda_nedostatek2
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Tato situace nastala například v Hýskově na Berounsku, kde občané nerespektováním smlouvy o dodávce pitné vody ovlivnili tlak ve vodovodní síti a na některých místech byla přerušena dodávka pitné vody.

Obec Hýskov leží 4 km severozápadně od Berouna. Má rozlohu 640 ha a přibližně 2 100 obyvatel. V průběhu května 2023 zde docházelo k poklesu tlaku a omezení dodávek pitné vody. Důvodem byly extrémní spotřeby vody v obci. Denní odběr činil v té době 1,5násobek průměrné spotřeby.

Problém způsobilo neodborné napouštění bazénů a používání nepřiměřeného množství vody na zalévání. Přestože vodohospodáři žádali o omezení spotřeby, odběry ještě nějakou dobu převyšovaly možnost dodávky vody do sítě.

Pomohlo až varování o možném řízeném omezování dodávky pitné vody v nočních hodinách a o provedení mimořádných odečtů vodoměrů. Odběratelé mají totiž smluvně omezený maximální odběr pitné vody na den, a tak by došlo ke kontrole plnění podmínek ke smlouvě o dodávce vody.

Požádali jsme Jiřího Paula, ředitele VAK Beroun, o rozhovor, kde problematiku objasní a připomene, jak lze takovým komplikacím předcházet.

Rady vodohospodářů, jak správně napouštět bazén, berou někteří občané na lehkou váhu, protože nedokáží dohlédnout důsledky. V čem spočívá problém?

Provozovatelé se s tímto problémem potýkají v obcích, kde je významný podíl rekreace nebo se obec rozrostla bez přiměřeného doplnění zásobovacích kapacit. Dříve budovaná infrastruktura nebyla stavěná na to, aby v jednu chvíli velký počet odběratelů napouštěl bazén.

Je pochopitelné, že bazén chtějí mít jeho majitelé napuštěný co nejdříve a využít tak maximální množství, které hadicí proteče.

Jak tedy bazén správně napouštět?

Každý provozovatel má možnost tyto podmínky nastavit podle lokálních podmínek. Na vodovodech provozovaných VAK Beroun jsme nastavili maximální limit odpovídající 5000 litrů za den a 500 l za hodinu. Pro zjednodušení je to proud vody, který naplní vědro za tři minuty nebo více.

Co mohou lidé způsobit nerespektováním těchto doporučení? Kam až může situace zajít?

Technicky může rychlé napuštění bazénu vést k zakalení vody nejen v té domácnosti, která napouští bazén, ale i v širším okolí. Dále může dojít k poklesu tlaku až výpadku zásobování. A v místech, kde jsou málo vydatné zdroje a malý vodojem, může být ohrožena dodávka pro celou obec.

Například se nám stalo i to, že do velkého bazénu odběratel načerpal přes noc celý vodojem a my museli druhý den vodu do vodojemu přivézt cisternami. Pokud je limit stanoven smlouvou nebo obecnými podmínkami, jako je to v případě naší společnosti, pak se jedná o porušení smlouvy a provozovatel může vymáhat náhradu všech nákladů spojených s řešením takové situace. To může být i v desítkách tisíc.

Jaká jsou doporučení pro zalévání zahrad?

Jednoznačně používat dešťovou vodu! Dříve bylo problém sehnat vhodnou nádobu, dnes je výběr obrovský, takže je mnohem jednodušší zvolit vhodný způsob zachycování dešťové vody. Koneckonců každý zahradník ví, že i voda z vodovodu by měla být odstátá, takže když voda dešťová dojde, je vhodnější si pomalu dopustit nádrže než zalévat rovnou vodou z vodovodu.

bazényJPaul

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert