Protest proti obnovení provozu spalovny v Rybitví

| autor: Hana Tomášková0

spalovna_pardubice-semtin-1_tw9ak.jpg
zdroj: Pardubice

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., majitel spalovny, usiluje o obnovení provozu dlouhodobě odstavené spalovny průmyslového odpadu v areálu Synthesia, a.s. Pardubice – Semtín. AVE CZ přepracovalo dokumentaci záměru a jeho vlivu na životní prostředí, na jejímž základě MŽP spustilo proces posouzení vlivu na životní prostředí.

Původní dokumentace AVE CZ byla vrácena k přepracování

AVE CZ podalo na MŽP první verzi Dokumentace vlivů na životní prostředí záměru „Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice“ již 28.1.2020. Na základě doporučení zpracovatele posudku a na základě obdržených vyjádření k dokumentaci příslušný úřad konstatoval, že výše uvedená dokumentace vykazuje formální i věcné nedostatky. Dokumentace byla tedy vrácena zpracovateli k přepracování.

Původní dokumentace EIA předpokládala varianty kapacity spalovny 20 000 t spálených odpadů za rok při projektovaném množství provozních hodin 7500 hod/rok a 15 800 t spálených odpadů za rok při projektovaném množství provozních hodin 6000 hod/rok.

Kapacita (rozsah) přepracovaného záměru

V současnosti společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. uvažuje s realizací varianty kapacity spalovny 20 000 t spálených odpadů za rok při projektovaném množství provozních hodin 7500 hod/rok.

• Projektované maximální množství spálených odpadů za rok 20 000 t/r
  • Projektované množství spálených tuhých a kašovitých odpadů za hodinu (výhřevnost 12 MJ/kg) 2,133 t/h
  • Projektované množství spálených kapalných odpadů za hodinu (výhřevnost 20,3 MJ/kg) 0,533 t/h
  • Roční pracovní fond 7 500 hod
  • Příkon v palivu 10,1 MW
  • Výkon kotle parní (320°C, 32 bar) 10,7 t/h

Spalovna bude přijímat zejména nebezpečné odpady

Spalovna průmyslových odpadů je určena pro bezpečné termické zpracování odpadů, zejména z průmyslových podniků. Umožní spalovat pevné, kapalné a pastovité odpady. S ohledem na konstrukci spalovny a systém čištění spalin budou většinu spalovaných průmyslových odpadů tvořit odpady kategorie N (odpady nebezpečné).

Veřejné projednání záměru proběhlo online

I přes námitky Statutárního města Pardubice a řady přilehlých dotčených obcí proběhlo veřejné projednání záměru online formou dne 8. února 2022. Město Pardubice eviduje stížnosti od občanů, kteří se k online projednání nemohli připojit.

Rozpor se záměrem AVE CZ vyjádřil již několikrát náměstek primátora města Pardubice Jan Nadrchal, který mimo jiné říká: „Samospráva města udělá maximum pro to, aby všemi legálními a možnými způsoby zamezila obnovení provozu spalovny a spalování průmyslového odpadu. To si Pardubice a jejich okolí nezaslouží.“

Jak dodává Jan Nadrchal, nesouhlasné stanovisko města je výsledkem společné iniciativy města, městských obvodů i sousedních dotčených obcí.

Pardubice chtějí spalovnu odkoupit, AVE odmítá prodat

V roce 2017 se přitom nepodařilo realizovat odkup spalovny do majetku města. Zastupitelstvo tehdy záměr odkupu schválilo, ale nebyl dostatek hlasů pro vyčlenění finančních prostředků.

V současné době již AVE spalovnu prodat nehodlá a soustředí se naopak na její zprovoznění.

Vypořádání připomínek

MŽP má nyní 60 dnů na vypořádání všech připomínek, které zazněly nebo které obdrželo písemně. Na základě námitek a argumentů ministerstvo vydá výsledné rozhodnutí.

Kód záměru:MZP493,Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice