Připravte se na léto s Novou zelenou úsporám

| zdroj: SFŽP ČR0

NZU_Vystavba-RD_zelena-strecha_
zdroj: SFŽP ČR

Blíží se léto a s ním i vlny veder a nedostatek srážek, způsobujících sucho a úbytek vody v řekách, přehradách i ve studních. Přitom právě v létě roste spotřeba vody potřebné k udržování zeleně v zahradách i v okolí obytných budov. Rostou i účty za elektřinu kvůli chlazení vnitřních prostor.

Co s tím? Řešení je po ruce

Připravte se na horké a suché dny již teď. Vybudujte zelenou střechu, která vám pomůže udržet příjemnou teplotu v domě a pořiďte si nádrž na zachytávání dešťovky. V létě budete mít dostatek vody na údržbu vaší zelené střechy i zalévání zahrady a můžete ji využít i ke splachování toalety. Použitou vodu ze sprchování či mytí nádobí recyklujte a použijte ji znovu – třeba právě k zálivce nebo všude tam, kde nepotřebujete pitnou vodu v nejvyšší kvalitě.

Kde na to vzít? Řekněte si o dotaci z Nové zelené úsporám

Populární Dešťovka pokračuje i v současné etapě programu Nová zelená úsporám. Můžete získat až 105 tisíc korun a vybudovat systém, který vám pomůže efektivně využít každou kapku vody, která spadne na váš dům, i šedou vodu, kterou dnes zbytečně vypouštíte do kanalizace. Požádejte o další peníze a získejte až 100 tisíc korun na pořízení zelené střechy, která ochrání vaše obydlí nejen před letním vedrem, ale i před zimním chladem.

A je toho víc

Zkombinujte Dešťovku a dotaci na zelenou střechu, přidejte k nim další opatření, třeba stínicí techniku, solární ohřev vody, fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, řízené větrání nebo třeba nabíječku pro elektromobily. Do budoucna ušetříte značné výdaje za energie, zvýšíte hodnotu své nemovitosti, a navíc vás Státní fond životního prostředí ČR odmění – za každou kombinaci vybraných opatření vám k požadované dotaci přidá kombinační bonus ve výši deset tisíc korun.

novazelenausporam.cz