Příjem žádostí v programu RES+ byl spuštěn. Obce a kraje mohou čerpat finance na instalaci FVE

| autor: redakce0

solar-4867216_640
zdroj: pixabay

Státní fond životního prostředí prvního března spustil příjem žádostí o dotace ve 3 výzvách programu RES+ Modernizačního fondu. Finance je možné čerpat například na instalace nových solárních elektráren na veřejných budovách nebo na bateriovou akumulaci, elektrolyzéry či další investice.

Ve všech případech mají zájemci na podání žádosti čas do 31. 10. 2024.

RES+ č. 1/2024 - Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+)

Předmětem podpory je instalace nových fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem:

• 50 kWp – 5 MWp (včetně) s vlastní spotřebou vyrobené elektřiny,
  • 10 kWp – 5 MWp (včetně) s vlastní spotřebou vyrobené elektřiny pouze pro projekty dle čl. 3.1.

Podporovány jsou:

• Instalace nových FVE: Samostatné projekty FVE s jedním předávacím místem do distribuční nebo přenosové soustavy.

• Systémy bateriové akumulace vyrobené elektřiny.
  • Systémy výroby vodíku elektrolýzou vody.

V této výzvě jsou připraveny 3 miliardy korun a podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 3 let od podpisu.

Výsledná podpora nesmí překročit 50 % z celkových výdajů projektu.

Oprávnění žadatelé:

• Stávající nebo budoucí držitelé licence pro podnikání v energetických odvětvích (výroba
    elektřiny).
  • Žadatelé, kteří nebudou držiteli licence, za předpokladu, že provoz předmětu podpory mají
    smluvně zajištěn subjektem, který je držitelem licence pro podnikání v energetických odvětvích, a to minimálně po dobu udržitelnosti projektu dle čl. 16.10, nebo v případě, že povinnost držení licence nevyplývá z aktuálně platných právních předpisů

RES+ č. 3/2024 - Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+)

Předmětem podpory je instalace nových fotovoltaických elektráren s instalovaným
výkonem do 1 MWp (včetně) na jedno předávací místo do distribuční nebo přenosové soustavy. Podporovány jsou:

• Projekty FVE s jedním nebo více předávacími místy do DS/PS instalovanými na budovách, či jiné infrastruktuře, včetně přístřešků (např. pro automobily, stavební techniku, skladování materiálu atp.) vlastněných žadatelem a umístěných na území obce žadatele.

• Systémy bateriové akumulace vyrobené elektřiny.
    modernizace elektroinstalace v budovách s nově instalovanými FVE.
  • Zavedení energetického managementu včetně řídícího softwaru a měřících a řídících prvků pro optimalizaci výroby a spotřeby energie, projektová příprava a činnost odborného technického a autorského dozoru a BOZP.

Ve výzvě je alokována 1 miliarda Kč a i v tomto případě musí být projekt realizován nejpozději do 3 let od podpisu.

Výše příspěvku může tvořit až 75 % z projektu.

O dotaci mohou požádat obce s max. počtem obyvatel 3 000 (k 1. 1. 2023 dle údajů ČSÚ).

RES+ č. 4/2024 - Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+)

Předmětem podpory je instalace nových solárních elektráren s instalovaným

• Sdružené projekty výstavby FVE, které zahrnují více dílčích projektů s více než jedním předávacím místem do DS/PS umístěných na území obce nebo na území maximálně tří vzájemně sousedících obcí, příp. na území hlavního města Prahy na objektech či pozemcích žadatele a/nebo na objektech či pozemcích vlastněných organizacemi zřízenými či vlastněnými žadatelem.
  • V případě, že je žadatelem společnost zřízená nebo vlastněná obcí či krajem, je možné FVE instalovat i na objekty a pozemky vlastněné obcí, resp. Krajem za předpokladu, že se nacházejí ve stejné obci nebo na území maximálně tří vzájemně sousedících obcí, příp. pouze na území hlavního města Prahy

• Systémy bateriové akumulace vyrobené elektřiny.
  • Systémy výroby vodíku elektrolýzou vody.
  • Vynucené investice do renovací konstrukcí střech, na kterých budou instalovány FVE, a do modernizace elektroinstalace v budovách s nově instalovanými FVE.

Žádost mohou podat:

• kraje,
  • obce,
  • samosprávné městské obvody a městské části,
  • církve a náboženské společnosti a jejich svazy a jimi evidované právnické osoby,
  • žadatelem (viz předcházející odrážky) zřízené příspěvkové organizace nebo jím ze 100 %
    vlastněné právnické osoby a těmito plně vlastněné organizace a společnost.

Maximální míra podpory na instalaci FVE činí 45 %, na bateriovou akumulaci, elektrolyzér a další investice činí maximální míra podpory 30 %.

Na projekty je připravena je 1 miliarda Kč a projekty musí být realizovány nejpozději do 5 let od podpisu.

Zbývající výzva č. RES+ č. 2/2024 pro FVE na 1 MWp odstartuje 15. května 2024.