Přeshraniční spolupráce běží i v době koronaviru

| zdroj: MMR ČR0

jednani23.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Na 11. zasedání Monitorovacího výboru česko-bavorského programu, které se konalo minulý týden, bylo schváleno devět projektů s příspěvkem z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 3,65 mil. EUR. Rozděleno je tak již více než 96 % celkové alokace programu.

S ohledem na aktuálně platná opatření proti šíření nemoci COVID-19 proběhlo formou videokonference. „Spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Bavorsko funguje úspěšně i v této nelehké době. Program aktuálního období dosahuje výborných výsledků a současně výrazně pokročila i příprava budoucího období. Věřím, že současná situace ještě více prohloubí spolupráci mezi oběma státy a opatření se brzy rozvolní,“ uvedl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád.

Jedním z podpořených projektů tak bude například vytvoření dvou vzájemně propojených expozic Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech a Wallfahrtsmuseum v Neukirchen beim Heiligen Blut, které se zaměří na tradiční řemesla regionu. Z oblasti vzdělávání stojí za zmínku prohlubování spolupráce Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Sušice s Volkshochschule im Landkreis Cham v oblasti profesních kompetencí. Pokračovat bude také mezinárodně oceňovaná spolupráce Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Bayerisches Landesamt für Umwelt na výzkumu rizikových látek v půdě.

Program přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem schválil již více než 96 % alokace programu. Největší objem finančních prostředků směřoval do oblasti cestovního ruchu. Lhůta pro předložení nových projektových žádostí, včetně znovuotevřené prioritní osy 1, byla stanovena na 19. ledna 2021.